Белият дом настоява да се проведе бързо, цялостно и прозрачно разследване на обвиненията от страна на опозицията, че вотът на избирателите е бил подменен.
Повечето страни от Латинска Америка обаче приветстваха победата на президента на Венецуела, а Европейската комисия нарече референдума "голямата победа за демокрацията", съобщава РФИ-България (RFI.bg).
Въпреки недоверието на Вашингтон международните наблюдатели във Венецуела също потвърдиха валидността на референдума. Един от тях бе не кой да е, а бившият американски президент Джими Картър, който коментира пред френското радио:
"Според нашите източници можем да кажем, че информацията ни съвпада с частичните резултати, обявени в понеделник сутринта от националната избирателна комисия. Участвали са 10 млн. гласоподаватели и има ясна преднина в полза на президента Чавес. Изборните органи положиха усилия за нормалното провеждане на вота; освен това не сме регистрирали никакви сериозни случаи на заплахи или насилие, които биха могли да повлияят на вота на гласоподавателите."
Референдумът във Венецуела заема централно място и по страниците на европейската преса днес, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Според "Берлинер цайтунг" опонентите на президента Уго Чавес трябва най-после да приемат, че няма да могат да го изместят от властта.
Вестникът е съгласен, че опозицията има право да не е съгласна с политиката на Чавес и да се опитва да се бори с него, но само със законни средства.
"Сега, когато народът се изказа, опозицията трябва да се примири. Ако средната класа, работодателите и интелектуалният елит продължават да отказват да участват в реформите на Чавес, те ще проявят безотговорност", коментира изданието.
Също в Германия "Тагесшпигел" е на мнение, че победата на президента изпраща "опасен сигнал".
Според вестника "истината е, че никой няма да се успокои след референдума, тъй като той е опасен сигнал не само за Латинска Америка".
Вестникът обвинява Чавес, че е отчуждил някои слоеве от обществото: "Той циментира властта си благодарение на бедните, но не проявява никакъв интерес към останалите хора."
Австрийският "Дер Щандарт" описва положението във Венецуела като "старата латиноамериканска история, където богатото малцинство защитава правата си със зъби и нокти срещу бедното необразовано мнозинство".
"Чавес ще сбърка, ако смята, че е достатъчно да има на своя страна бедните - предупреждава обаче вестникът. - Ако той не успее да постигне компромис поне с някои от своите опоненти, страната може да бъде хвърлена в гражданска война."
Френският "Нувел Обсерватьор" изразява надежда, че "победата на Чавес най-после ще накара другите страни да признаят неговата легитимност". Това се отнася предимно за Европа, която "води медийна война" срещу венецуелския президент, уточнява изданието.
Резултатът от вота "поставя САЩ в много трудно положение", тъй като "във Вашингтон ненавиждат Чавес", отбелязва вестникът.
"Като се имат предвид нестабилността в Близкия изток и фактът, че Венецуела е един от главните доставчици на петрол за САЩ, Вашингтон не може да си позволи да тласка Чавес към "изхода", пише изданието.
Ето защо Америка "няма друг вариант освен да работи с него", което обаче не означава, че тя няма да продължи да работи тайно с опозицията, заключава "Нувел обс".
Ето и още отзиви от френската преса, цитирани от РФИ-България:
"Чавес, вечният оцеляващ" е заглавието във "Фигаро", който посочва, че за президента "победата е традиция" и след като не бяха регистрирани изборни измами и манипулации, на опозицията й остава да стиска зъби още две години до края на мандата му.
В "Либерасион" откриваме обичайния за държавния глава портрет, определящ го като "червена барета, популист, демагог и авторитарен лидер".
Венецуела остава разделена на две, но даде урок по демокрация на света, пише от своя страна "Кроа". Според вестника след пет години крайна поляризация призивите за обединение едва ли ще бъдат чути и така страната се върна на изходна позиция.
"Кроа" предлага на страниците си две мнения, илюстриращи ситуацията: "Два обществени проекта се изправиха един срещу друг, моят загуби, но борбата продължава", казва управител на хотел, отявлен противник на Чавес; от другата страна е симпатизантка на държавния глава, която казва: "Важното не бе участието, а победата."
Въпреки прогнозите изглежда някои са щастливи от политиката на Венецуела - например шофьора на такси, който сподели, че за първи път народа на страната вижда цвета на петролните пари.
Това е и тезата, защитавана от левия вестник "Юманите". Изданието, известно с безусловната си подкрепа за Уго Чавес още от първия ден на управлението му, посочва, че изборната победа от тази неделя принадлежи най-вече на бедните.
Феноменът Чавес въплъщава достойнството след години на грабителства и изолация, коментира "Юманите".
Според "Франс соар" става дума за победа с множество последствия.
На първо място, оста Бразилия-Куба-Венецуела се изправя срещу неолибералното проамериканско течение в Мексико.
Второ, ще се утвърди съюзът Чавес-Кастро.
Трето, положението е трън в очите на американците.
И накрая, но не на последно място, победата ще се отрази на цените на петрола.
Тук са интересни коментарите на двата френски икономически всекидневника.
"Еко" отбелязва, че петрола запази високите си нива въпреки успеха на Уго Чавес, защото макар в самата Венецуела топката да бе успокоена, хаосът в Ирак и бъдещето на руския гигант "Юкос" продължават да безпокоят пазарите.
"Петролните пазари, както всички пазари, мразят несигурността. Но случващото се в Ирак е временно положение, за разлика от Венецуела, която си остава котел, в който врят всички съставки, необходими за икономическа, социална и политическа дестабилизация", коментира Еко.
Същият тон се усеща и в "Трибюн", обезпокоен заради неконтролируемото отражение на растящите цени на черното злато върху френската икономика.
Ако цената на петрола продължи да чупи рекорд след рекорд, правителството може съвсем скоро да се доближи до 50 долара за барел.