"Дойдох тук по две причини - да проследя как се развиват нещата в зоната на правосъдието, вътрешните работи, борбата с корупцията и организираната престъпност и да подкрепя десните и центристки партии в предстоящите избори за евродепутати и специално Петър Стоянов, който се присъедини към Движението за европейски реформи.
Не предполагах обаче, че ще се озова в едно блато пълно с алигатори, какъвто в момента е случаят със скандала, който се развива в България", заяви бившият докладчик за България в Европарламента Джефри ван Орден, британски консерватор, на дискусията, организирана от СДС "Европейски съюз - настояще и перспективи".
"България носи отговорност за вътрешните си работи. Страната вече е член на Европейския съюз и ние вярваме, че българските съдебни органи ще подходят отговорно и професионално", коментира пред журналисти ръководителят на представителството на ЕК в София Майкъл Хъмфрис изявеното желание на страната ни Брюксел да изпрати наблюдател по разследването около скандала Овчаров ? Александров.
Майкъл Хъмфрис каза, че вече са предприети значими и смели действия от страна на българското правителство. Ние сме заинтересовани и следим темата, но българските институции са тези, които трябва да поемат своята отговорност като пълноправни членове на Европейския съюз, каза той.
На дискусията ван Орден каза, че днес все пак ще говори за ЕС, защото не само България, но и ЕС се нуждае от реформи.
"Евросъюзът се развива не така както на нас ни се иска. На 23 март в Берлин 27-те членки подписаха декларация по повод 50-годишнината от неговото създаване. Историята е хубаво нещо, но ние не трябва да гледаме само назад, а да мислим какво ще правим следващите 50 години", каза той.
По думите му европейските институции прекалено много се вглеждат в себе си, без да гледат какво става навън. Глобалните проблеми като промените в климата, глобалната бедност убягват на европейските институции, а ние трябва да се замислим за тези неща, смята Ван Орден.
"Европейските институции казват европейска конституция на всяка цена, а в това време примерно в Англия или Ирландия 80% от гражданите не искат тази конституция. Подобна е ситуацията и в други европейски страни", отбеляза евродепутатът.
"През изминалите 50 години се случиха хубави неща, няма го вече най-големия конфликт в Европа между Франция и Германия, създаде се общия пазар, но трябва да се мисли и за другата част от света.
През 2000 г. Лисабонската стратегия постави много важни задачи за развитие на икономиката, образованието и науката, като се съхранява и околната среда. Тя е до 2010 г., но сега - през 2007 г., можем да отчетем, че не е направено толкова много за нейното изпълнение.
Най-важното е какво е развитието на европейската икономическа конкурентоспособност. Европейските институции не отчитат динамичното развитие на икономиките в Китай и Индия, както и жестоката бедност в Африка, която поставя сериозните проблеми за миграцията и тероризма", заяви Ван Орден.
"Той посочи, че друг много сериозен проблем за нашите икономики е енергетиката, какви ще бъдат източниците и дали те ще бъдат сигурни. Аз много съжалявам за III и IV блок на АЕЦ Козлодуй, но източниците не могат да бъдат само ядрени. Във Великобритания 25% от енергетиката е ядрена", каза той.
Много сериозен, по думите му, е въпросът за цяла Европа, но особено за България в момента тези източници да не бъдат само от Русия. Вчера Джефри ван Орден изрази опасение, че икономическата зависимост води и до политическа.
Той уточни, че Движението за европейски реформи (ДЕР) не е партия, а група от съмишленици, които искат ЕС да се променя и да отчита глобалните проблеми.
Заради обявеното от Петър Стоянов през март намерение СДС да се присъедини към ДЕР, синята партия получи предупреждение, че може да бъде изключена от Европейската народна партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!