П од заглавие "СПИН децата в Либия" уебсайтът на катарската телевизия "Ал Джазира" помести преди време цялата информация, с която разполага по този случай, предава БТА.
Изданието публикува презентация, придружена с много информация, снимков материал, смъртните присъди, хронология на делата, интервюта със заразени със СПИН деца, с техни родители, форум за участие и мнения, както и гласуване за някои въпроси.
Електронното издание подчертава, че СПИН делото е започнало в началото като абсолютно хуманно и човешко дело, докато в момента то се е превърнало в политическо, и в него се преплитат позициите между Либия и България, която вече е част от ЕС.
Изданието изтъква още, че докато обвиняемите се опитват да докажат невинността си и това, че показанията им са изтръгнати с насилие, либийската страна търси среден вариант и изход от делото, като в същото време се опитва да обвърже процеса със случая на Абдел Басет Али ал Меграхи, осъден за атентата над Локърби.
На отделна страница "Алджазира.нет" публикува кратки биографии на обвиняемите сестри и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж, който според електронната медия е дал основните свидетелски показания срещу българските медицински сестри.
Кристиана Вълчева според изданието е получила голяма сума пари срещу съгласието си за зарази 1000 либийски деца с вируса СПИН.
Следва Валя Червеняшка от Бяла Слатина, която първа обвини либийските офицери в насилие. За Снежана Димитрова се казва само, че същата е работила в Либия с договор от "Експомед" от 1998 г.
Според "Алджазира.нет" Нася Ненова била признала за инжектирането на либийските деца, но е смятала, че това е с цел изпитания на ново лекарство.
През месец април 1999 г. е направила опит да се самоубие след изтезанията, на които е била подложена.
Валентина Сирополу е от град Пазарджик и е постъпила на работа в Либия през 1998 г. чрез българската фирма "Експомед".
Д-р Здравко Георгиев е бил арестуван при посещението си в Либия с цел да се срещне със задържаната му в ареста съпруга.
Освен към българите джамахирията е повдигнала обвинение и срещу девет либийски лица, които по време на процеса бяха освободени под домашен арест.
Изданието обръща внимание и на медицинските експертизи изготвени от френския вирусолог Люк Монтание и италианския му колега Виторио Колици, според които заразата е в резултат на недостиг на медицински консумативи в болницата и лошата хигиена и не би могло да се говори за умишлена зараза.
Не на това мнение са либийските експерти и д-р Омар Бакисра, които смятат, че заразата е умишлена, посочва "Ал Джазира".
В хронологията на СПИН процеса изданието подчертава, че на 20 септември 1998 . либийската прокуратура налага забрана за напускането на страната на чуждестранни медицински работници, след като е изслушала показанията на 232 родители на заразени деца.
На 7 март 1999 г. Министерството на външните работи на Либия уведомява българската страна за шестима български граждани, които са задържани в ареста в обвинение, че същите са заразили умишлено либийски деца с вируса СПИН.
На 1 юни 1999 г. началникът на либийският следствен отдел Харб Дирбал уведомява българското посолство в Триполи, че е изпратил делото срещу българските медици в прокуратурата.
На 7 февруари 2000 г. започва делото срещу българите, палестинския лекар и още 12 либийски служители.
На 25-26 април същата година полковник Муамар Кадафи в речта си на конференция в Абуджа обвинява американските и израелските тайни служби, че стоят зад умишлената зараза на либийските деца, припомня "Ал Джазира".
Медията дава хронологията на делото до 19 декември 2006 г., когато Наказателният съд в Триполи потвърждава смъртната присъда срещу българите и палестинският лекар.
Почти цял месец върви форум с гласуване в сайта на "Ал Джазира", в който са участвали едва трима души.
Въпроса във форума е следният: "Либийският съд обвини палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж и петте български медицински сестри в умишлено заразяване на либийски деца с вируса СПИН.
Осем години след началото на процеса либийските власти взривиха делото, като поискаха да бъдат изплатени обезщетения на семействата на заразените деца и да бъде заменен Меграхи срещу медицинските сестри.
Какво е Вашето мнение за процеса? Считате ли, че освобождаването на българските медицински сестри и палестинският лекар срещу заплащането на обезщетения на семействата е приемливо решение на процеса?"
Отговорите са три и гласят:
"1. Първата и последната дума са на либийският съд.
2. Това едва ли може да се нарече приемливо решение.
3. Съгласен съм да се реши процеса по този начин. "
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!