С поред експерти Кипър е изложен на риска до края на века да се превърне в пустиня като последица от климатичните промени и сушата, предаде Ройтерс.
Изследванията показват, че през този век може да се очаква повишаване на летните температури на острова с два до четири градуса в сравнение с периода от 1960 до 1990 г., съобщи геофизикът професор Манфред Ланг, директор на изследователски център в областта на енергията, околната среда и водите към Кипърския институт.
Според него определено има риск от много драматично засушаване.
До края на века Кипър може да очаква освен сегашните летни месеци юни, юли и август още два месеца с дни, в които температурата надвишава 35 градуса, прогнозира Ланг.
Има вероятност валежите от дъжд да намалеят още, а изпаряването да се увеличи поради високите температури.
В момента Кипър използва технология за обезсоляване на морска вода, за да задоволи част от общите си потребности, но населението, което наброява около половин милион, е на постоянен режим на водоснабдяване.
Според учения климатичните промени могат да бъдат забавени, но в крайна сметка са необратими.
Кипърският институт проучва възможностите за използване на слънчева енергия за производство на електричество, което може да бъде използвано в заводите на Кипър за обезсоляване на морска вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!