Тази история също е култова, сложила е начало на поредица от пет части и е донякъде вдъхновена именно от сагата на Джордж Лукас (който пък е черпил идеи от японските филми, но това е друга тема).
Пълнометражната екранизация на "Пътеводител на галактическия стопаджия" (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) имаше премиерна прожекция на 20 април в Лондон, след която Би Би Си побърза да успокои феновете на книгата: "Не се паникьосвайте - не е толкова зле, колкото се опасявахме... Но не е и толкова добра, колкото се надявахме."
За реализирането на киноверсията бяха нужни 26 години (четири след смъртта на автора сценарист) и американски продуценти ("Дисни"), както и значителни съкращения на сюжетните линии, за да се вмести книгата в 110 минути, припомня британската медия, която първа излъчи историята на писателя Дъглас Адамс под формата на радиопиеса, а по-късно направи и тв сериал. (Вж. BBC.co.uk/cult/hitchhikers).
Режисьорът Гарт Дженингс се е опитал да остане верен на хумора в литературния първоизточник, но смешното се е изгубило някъде по пътя към екран.
Сюжетът в едно изречение: землянинът Артър Дент се събужда една сутрин и установява, че най-добрият му приятел е извънземен, планетата ще бъде унищожена, а той самият е част от галактически експеримент, който има за цел да дефинира смисъла на живота.
Мартин Фрийман от популярния британски тв сериал "The Office" се справя идеално с този образ, Сам Рокуел е страхотен като двуглавия президент на Галактиката Зейфод Бийблброкс, рапърът Мос Деф е поносим за един чернокож Форд Префект, а Зоуи Дешанел е пленителна в ролята на Трилиън.
Макар че за жалост е получил малко екранно време, гласът на Алън Рикман ("Хари Потър", "Догма") пресъздава перфектно уморения от света андроид параноик Марвин.
Въпреки изключителните художествени решения и някои изумителни визуални ефекти, филмът като цяло е малко объркан - по симпатичен начин, може би, но все пак объркан.
Крайното впечатление е, че сценарият се е отклонил прекалено много от оригинала, като същевременно се престарал в стремежа да му бъде максимално верен, заключава Би Би Си.
Според други рецензенти обаче филмът е просто много слаб - още нещо, по което си прилича с новите епизоди на "Междузвездни войни".
Ако Хорхе Луис Борхес беше написал епизод от "Седморката на Блейк", сценарият може би щеше да прилича на радиошедьовъра на Дъглас Адамс, попил влияния от Кубрик, Лукас, "Монти Пайтън" и Луис Карол, пише от своя страна британският вестник "Гардиън".
Истинската звезда би трябвало да е книгата, която говори със спокойния глас на Стивън Фрай (икономът в сериала "Джийвс и Устър") и прилича на последен модел лаптоп, категорично е изданието.
Любим герой е и вавилонската рибка, която пъхате в ухото си, за да ви превежда от всеки възможен език в галактиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!