М инистърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд за първи път бе директно свързан с тормоза над задържани в американски военни затвори вчера, когато електронното издание Salon.com разпространи доклад на американски военни следователи, разкриващ, че той е лично замесен в разпитите на задържан в Гуантанамо.
Докладът от 391 страници на главния инспектор на сухопътните сили от декември 2005 г., публикуван от уебсайта под заглавие "Какво е знаел Ръмсфелд", бил получен по силата на Закона за свободата на информацията. Според него Ръмсфелд лично позволил
"малтретиращи и унизителни разпити" на задържан в Гуантанамо в края на 2002 и началото на 2003 г.
Организацията "Хюман райтс уоч" снощи призова да бъде назначен специален прокурор, който да разследва дали министърът подлежи на наказателна отговорност за малтретирането на Мохамед ал Катани, предполагаем член на "Ал Кайда".
Саудитецът бил заподозрян, че планирал да бъде един от похитителите на 11 септември. Той бил разпитван в течение на 54 дни. По време на разпитите бил обвиняван в хомосексуализъм, принуден да носи женско бельо, да стои гол пред жена следовател и да изпълнява "кучешки номера" на каишка.
Правозащитната организация съобщи, че се сдобила с копие от записа на разпитите, което показвало, че задържаният също така бил лишаван от сън и принуждаван да стои продължително време в "стресови позиции". Заключението на "Хюман райтс уоч" е, че третирането му е "равносилно на изтезание".
Според доклада офицери разказали за пряк контакт на Ръмсфелд с генерала, отговарящ за разпитите
във военния затвор на базата Гуантанамо. Ръмсфелд редовно си говорел с ген.-майор Джефри Милър, ключова фигура в скандала с малтертирането на затворници в Ирак.
Като началник на затвора в Гуантанамо той участвал в изготвянето на методите, практикувани в затвора "Абу Гариб", а впоследствие отговарял за всички военни затвори в Ирак.
Джефри Гордън, говорител на Пентагона, нарече измислица твърденията. Минавали сме през това безброй пъти и
все се намира някой да публикува фикция вместо факти, заяви той.
"12 основни проверки, включително една от независима комисия, потвърдиха, че министерстовто на отбраната няма политика, насърчаваща малтретирането на затворници. Всяко друго твърдение е просто лъжа", заяви той.
Междувременно Доналд Ръмсфелд отказва да подаде оставка.
През последните няколко седмици редица генерали поискаха американският министър на отбраната да се оттегли от поста, обвинявайки го за американския разгром в Ирак.
За момента обаче самият Ръмсфелд остава спокоен, срещайки подкрепата на президента Джордж Буш и избягва да използва термина ?гражданска война?, за да определи случващото се в Ирак.
Буш отхвърли призивите за оставка на министъра си, заявявайки, че той има "силната му подкрепа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!