Разликата от вчера до днес е в това, че на първа страница вече отсъства снимката на Джон Кери, но затова пък присъстват фотоси на преизбрания Буш в различни варианти - със съпругата му Лора, самостоятелно и с роднини.
"Дейли телеграф" е открито и изключително доволен от резултата в американските избори.
"Буш се завръща триумфално", обявява вестникът и отпечатва огромна снимка на президента и първата дама.
"Файнаншъл Таймс" е по-умерен и пише на първа страница: "Буш си запази Белия дом".
Малко под снимката на Джордж Буш с телефонна слушалка в ръка в Овалния кабинет вестникът съобщава, че световните финансови пазари празнуват резултата от американските президентски избори.
PIC"Индипендънт" избира черните краски, за да съпроводи новината за избора на американците.
Заглавието на цялата първа страница "Още 4 години" е заобиколено със снимки на коленичили затворници в базата "Гуантанамо", малтретиран иракчанин в затвора "Абу Граиб", петролопровод в Аляска, американски войник с ранено момиченце и усмихнат Джордж Буш, а в съседство - демонстрант с плакат, на който пише: "Най-после християнин се бори със злото. Благодаря, Джордж Буш"...
На вътрешните си страници вестникът публикува анализ, озаглавен "Америка предпочита простота. Това бе големият проблем на Кери."
В друга част от коментарните си страници вестникът обръща поглед към реакциите на британската политическа сцена и публикува анализ от Стийв Ричардс под заглавие "Британският премиер стиска палци Иран да не е следващата цел в дневния ред на Буш".
"Гардиън" също не дава предпочитание на възторжени излияния на корицата си и пише многозначително: "И сега... още 4 години".
Като взема назаем думите на губернатора на Калифорния Арнолд Шварценегер, който по терминаторски и с типичен акцент скандираше: "4 години - още 4 години", вестникът коментира, че онова, което е започнало като отклонение, сега е епоха в американската политика. Анализът е поместен под голяма снимка на Буш на фона на огромна буква W (дабъл ю), обозначаваща средното име на американския президент - Уокър и станала причина за прякора му "Дъбия".
"Президентството на Буш започна с грешно преброени бюлетини във Флорида и изглеждаше като случайно президентство, като изключение от правилото. Но сега, след като спечели втория си мандат, очевидно управлението на Буш се превръща в епоха...", констатира изданието.
"Таймс" също отделя цялата си първа страница, но той единствен публикува на нея снимките, и на Буш и на оттеглилия се Кери, като коментира: "Победител и победен превързват раните на нацията".
В Германия под заглавие "Да се научим да живеем с Буш" "Зюддойче цайтунг" предсказва, че преизбраният американски президент няма да промени политиката си.
Според вестника европейските държавни лидери и правителства "хапят устни", защото са се надявали на победа на Кери.
"Сега обаче поне знаят по-добре, отколкото преди четири години, какво да очакват", допълва изданието.
"Тази Америка ще продължи глобалната си война срещу тероризма и неотклонно ще нанася военни удари където и когато сметне за необходимо", прогнозира още "Зюддойче цайтунг".
Според вестника за САЩ на Буш европейците ще си останат "в най-добрият случай полезни войскови подкрепления, а в най-лошия - досадни непослушници".
"Не, старият-нов американски президент няма да си мръдне пръста, за да помогне на европейците да станат това, което искат - равноправни партньори на Вашингтон", заключава изданието.
"Дер Тагесшпигел" призовава страните от двете страни на Атлантическия океан да положат усилие за възстановяване на взаимното доверие.
"Буш ще трябва да направи много, за да накара поне водещите европейски политици да си възвърнат доверието в единствената световна суперсила", съветва вестникът, но допълва, че "Европа трябва също да преосмисли амбициите си да действа като политическа противотежест на САЩ, които изглеждат наивни".
"Ди Тагесшпигел" от своя страна подозира, че канцлерът Герхард Шрьодер и неговият външен министър Йошка Фишер са искали именно Буш да победи.
Според аргументите на вестника една по-склонна към мностранни консултации американска администрация при Кери би поставила германското правителство под натиска да си сътрудничи с Вашингтон.
"А от две злини винаги е по-добра онази, която вече познавате", заключава изданието.
"Франкфуртер Алгемайне цайтунг" анализира изборните резултати като културно разделение между американските крайбрежни райони и останалата част от страната.
Според "Ди Велт" изходът от вота е бил предопределен от въпроса за моралните ценности.
"Джордж Буш сега поема огромна отговорност, защото трябва да обедини страната и да осигури необходимия баланс и умереност - и от всички хора тази задача се пада точно на него!", пише вестникът.
Австрийският "Дер Щандарт" е убеден, че като резултат от тези избори разривът между Европа и САЩ ще се задълбочава.
"Това е така, защото рерубликанците на Буш не са консерватори, както управляващите във Франция или в Австрия, а революционни идеолози на въдъхновена от религията им мисия", смята изданието, което е убедено, че победата на Буш е в крайна сметка резултат от нападенията в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001 г.
"Ди Прессе" се надява, че Буш ще съумее да продължи своята "дясна консервативна програма по-свободно, отколкото досега, защото и неговата партия е спечелила мнозинство в Сената и Камарата на представителите".
Във Франция "Льо Монд" отбелязва, че сегашните американски избори имат специфични особености.
"Предизборната кампания се проведе страна, която е в състояние на война... но не само войната в Ирак - за американците всички се сведе до войната на Джордж Буш срещу тероризма", коментира вестникът.
"Фигаро" е съгласен с идеята, че кампанията е била под знака на войната в Ирак и борбата с тероризма.
"Победата на президента Буш е много повече от отмъщението на един човек, често подигравна от противниците си и преследван от унизителното поражение на собствения му баща през 1992 г.", пише парижкият "Либерасион".
Новото реакционно мнозинство е затвърдило хватката си върху американската демокрация и останалата част от света може да презира това, но ще трябва да се адаптира към новата реалност, заключава изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!