С транджа остава природен парк и строителството на територията на планината ще бъде забранен, предаде БГНЕС.
Това стана с окончателното приемане на промените в Закона за защитените територии, които предвиждат заповедите, постановленията и другите административни актове за обявяване на резервати, природни и национални паркове, защитени местности и исторически места, издадени до 30 юни 2007 г., да не подлежат на обжалване.
За тази промяна гласуваха 147 депутати, двама бяха против, 15 се въздържаха.
Образуваните съдебни производства срещу такива актове се прекратяват, пише в закона.
Не беше прието предложението на депутатите от ДСБ министърът на околната среда и водите в шестмесечен срок да приведе в съответствие със закона административните актове, свързани с промяна в границите на защитените територии.
Отхвърлено беше и друго предложение на ДСБ, в което се настояваше местността Камчийски пясъци да бъде обявена за резерват.
Независимата народна предсдтавителка Елеонора Николова по време на дебатите заяви, че не е приемливо с извънредни поправки в законите Народното събрание да се намесва в работата на администрацията.
Според Николова не е добре да бъде приет текст, с който се забранява обжалването на какъвто и да е административен акт.
В този смисъл са и становищата на протестиращите от няколко седмици екологични организации.
Според зам.- министърът на околната среда Чавдар Георгиев няма процедури за преобявяване на защитени територии и затова се е наложило да бъдат приети поправките в Закона за защитените територии.
Той обясни, че "няма как да се създаде машина на времето, да се върнем назад в 60-те или 70-те години и да поправим малки неточности в документацията".
Георгиев заяви, че строежите, които не съответстват на законите в защитените територии, ще бъдат премахнати.
На 29 юни тричленен състав (все пак с особено мнение на единия съдия) на Върховния административен съд (ВАС) ликвидира Народен парк "Странджа" на площ от 116136,2 хектара.
Съдът обяви за нищожна министерска заповед , с която, на основание на текстове от Закона за защита на природата паркът е обявен за защитена територия.
За дваъмата съдии от ВАС прав се оказа кметът на Царево, който, заедно с незаконнно строящи фирми иска да продължи масовото застрояване в уникални природни зони.
Община Царево и фирма "Краш 2000" бяха санкционирани заради строежа на ваканционно селища "Златната перла", което изградиха близо до село Варвара. През 2006 г. началникът на контролния орган в Бургас отмени заради нарушения 10 разрешителни, издадени на строителната фирма. Докато траеше обжалването им обаче, стрителството продължи с бързи темпове и беше почти завършено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!