В чуждите средства за масова информация обаче няма много коментари за изхода от процеса срещу българите - най-вероятно защото едва напоследък случаят привлече тяхното внимание, коментира Българската редакция на Би Би Си. Повечето издания отразяват подробно произнасянето на присъдата в Бенгази срещу българите и палестинския лекар, като разказват за ликуването на роднините на заразените деца.
Водещият саудитски вестник на английски език "Араб нюз" пише, че десетки роднини на болни от СПИН деца танцували и скандирали радостно по улиците близо до съдебната зала.
"Присъдата е справедлива. Те извършиха престъпление срещу човечеството. Те заложиха бомба в телата на нашите деца", казал млад либиец, цитиран от "Араб нюз".
За австралийския вестник "Сидни морнинг хералд" реакцията на роднините е показателна за гнева, който е щял да се стовари върху либийския режим, ако условията в държавните болници в страната бяха посочени като причина за заразяването. Обвиненията срещу петте български медицински сестри и палестинския доктор се разглеждат като опит на режима в Триполи да прикрие масово разпространената практика в либийските болници, където ниските критерии на хигиена водят до лоша стерилизация и многократно използване на игли за спринцовки, коментира изданието.
Почти всички чужди медии отбелязват още, че от декември м.г. Либия е започнала да се сближава със Запада. Това все още не означава, че либийският режим се реформира, се казва обаче в редакционен коментар на американската агенция "Скрипс хауърд нюз сървис".
Либийски съд осъди шестима здравни работници - пет български медицински сестри и палестински лекар - на смърт чрез разстрел затова, че били заразили умишлено 426 деца с вируса на СПИН, посочва агенцията и допълва:
"Седмият обвиняем - български лекар, срещу когото беще повдигнато същото обвинение, - доста странно изведнъж беше осъден на затвор за валутни нарушения."
България и палестинците нямат особено влияние в света - вероятно по тази причина Либия избра да обвини нейни граждани, смята "Скрипс хауърд нюз сървис" и обръща внимание на факта, че либийските власти са променили обвинението, защото им е било трудно да посочат мотиви.
Първоначално те са заявили, че заразяването е резултат от някакъв зловещ заговор на ЦРУ, вдъхновен от израелците, разказва агенцията. Когато станало ясно, че това не е убедително, либийските прокурори са обвинили подсъдимите, че са извършвали някакви тайни научни експерименти.
"Скрипс хауърд нюз сървис", както и други агенции и вестници, напомнят, че прочутият френския изследовател на вируса на СПИН, Люк Монтание, е заявил, че инфекцията е започнала през 1997 г. (още преди българските медици да постъпят на работа в болницата в Бенгази) и се дължи на лоша хигиена.
"Тоталитарните правителства обаче никога не поемат отговорност за собствените си грешки - за това винаги са виновни чужденци", се казва в коментара. В заключение "Скрипс хауърд нюз сървис" пише:
"Кадафи може да се откаже от оръжията си за масово поразяване, да се изплати на САЩ и Франция за взривяването на техни самолети, да приветства чужди инвеститори и да посети централата на ЕС в Брюксел с обещание за мир - неговото правителство обаче си остава по същество една малка противна диктатура."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!