Н асилието сред подрастващите е явление, което се наблюдава във всички европейски страни. Все по-млади тийнейджъри в Европа извършват или стават жертва на престъпления и насилие.
Не навсякъде обаче цифрите са еднозначни. През 2007 г. във Виена например за престъпления са били осъдени 250 младежи по-малко спрямо 2004 г. В същото време обаче броят на жалбите не е намалял.
Този парадокс обяснява Арно Пилграм, специалист по криминална социология. Според него реакцията на обществото спрямо младите е по-твърда, по-критична и може да бъде определена като по-малко толерантна.
Полиция следва тази тенденция. Съдиите от своя страна се противопоставят на тази репресивна политика спрямо младите престъпници и се опитват да намерят по-различно решение на проблема от чистото осъждане.
Накратко казано фактът, че присъдите намаляват, не означава непременно, че младежите са по-малко склонни да престъпват закона или че хората подават по-малко жалби срещу тях.
На практика се оказва невъзможно да се установи дали престъпността сред младите намалява или напротив, тъй като според специалистите по детска психология близо 90% от престъпленията сред младежите не стават достояние до обществеността.
Статистиката се базира единствено на известните факти, а в Австрия мълчанието по тази тема все още не е разбито напълно.
Детските психолози са категорични, че подрастващите живеят в свой затворен свят, който родители трудно разбират. Прави впечатление обаче, че се засилва жестокостта сред младежите, а причините за тази тенденция трябва да се търсят в семейната среда и в повсеместното показване на насилие.
В Англия се регистрират средно по 16 нападения с хладно оръжие на ден. Според последните данни случаите на наранявания с хладно оръжие са се увеличили с 24% през последните пет години.
От началото на 2008 г. 25 младежи на възраст под 20 години са загинали по улиците на британската столица, а само в една от лондонските болници 70% от ранените с нож са на възраст от 13 до 19 години.
Новото е, че се увеличава броят на ранените момичета, а най-малката жертва е ученик на 10-годишна възраст. Много от жертвите се страхуват от градските банди и затова самите те носят у себе си хладно оръжие с мисълта, че ще могат да се защитят в случай на нападение.
Този феномен обаче не е нов - още преди десетина година полицията започва в училищата кампания срещу носенето на ножове. Полицаи разказват, че в клас с 30 ученици събират средно по десет ножа. В много училища се правят проверки на входа, като на все повече места се монтират скенери, подобни на тези от летищата.
Според българското законодателство децата до 14 годишна възраст не са наказателно отговорни и извършените от тях престъпления са третирани като противообществени прояви.
Най-много престъпления от непълнолетни се извършват в София, но най-жестоките убийства са в провинцията, сочи статистика.
Увеличава се броят на кражбите, извършени от деца в училищна възраст. Това е новата тенденция по отношение на младежката престъпност, споделят инспекторите от детските педагогически стаи.
Най-често децата крадат пари, мобилни телефони, мр3-плеъри, портфейли. Обект на кражба са вещи, които им харесват и искат да ги притежават, но нямат тази възможност.
По-големите чрез кражбата си набавят средства за закупуване на дрога.
Педагозите разделят условно децата с противообществени прояви на две основни групи - тези, които ходят на училище и други, които не ходят. При първите има шанс извършеното престъпление да не се повтори, разказва една от училищните педагожки.
Първият въпрос, който задават заловените след извършване на кражба и участие в сбиване, е ще научат ли в училище.
Тези, които не ходят на училище по една или друга причина, са обречени да са улицата и в непрекъснат риск под въздействието на криминогенните фактори.
Една скорошна случка е шокирала педагозите. Дете от Враца съвсем ненадейно се е появило в едно от централните столични училища и буйствало, защото искало да остане да учи с децата, а не да се връща при родителите си, които го карали да краде и да проси. Детето от ромски произход само се качило на влака и пристигнало в София.
Ангажираността на децата и възможностите им за изява могат да ги откъснат от престъпността, категорични са педагозите.
Според тях държавата трябва да задължава родителите да пращат децата на училище.
Много тинейджъри влизат в различни престъпни групи с единствена цел да се изявят. Разкриването на извършените престъпления е трудно, но след като бъдат хванати младите престъпници не отиват в затвора. Законът за противообществените прояви не позволява непълнолетни да бъдат съдени.
Образува се възпитателно дело, което се гледа в съответната комисия в общината. Само рецидивиралите се изпращат в поправителни училища, които в момента са три в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!