П олитици, дипломати, икономисти и анализатори се обединиха днес за необходимостта от обединяване на всички институции срещу сивата икономика.
Министърът на вътрешните работи Михаил Миков нарече това "общ фронт на институциите и гражданите", а директорът на Българската стопанската камара Божидар Данев дори настоя за видеокамери в обектите, където сивата икономика се проявява най-силно.
Делът на сивата икономика в България се изчислява между 20 и 35%, а в някои сектори като строителството и пазара на недвижими имоти достига 50%, се твърди в доклад на Центъра за изследване на демокрацията, подготвен с подкрепата на програма МАТРА на посолството на Нидерландия в София и представен днес на "кръгла маса" в столицата.
В доклада се отбелязва, че ядрото на сивата икономика се състои от обръчите на политически свързаните фирми, които чрез връзки с местната и централната власт и администрация търсят преференциално третиране пред техните конкуренти.
Тези компании използват своите доходи от политически защитени сиви монополи за "завладяване на държавата" с цел да запазят привилегиите си и да изградят мрежи от "бели" компании.
Подобни механизми се използват в акцизните сектори на икономиката - производството на алкохол и цигари, безмитната търговия, търговията с горива, а също и при държавните монополи и секторите, които са силно зависими от обществени договори - енергетика, здравеопазване и др.
Въпреки изсветляването на част от сивата икономика през последните пет години след намаляването на преките данъци, през първото тримесечие на 2008 г. все още 1 млн. и 700 хил. души остават извън регистрираната работна сила. 14% от българите са получили допълнително заплащане в плик през 2007 г., а предприятията са укривали един на всеки пет лева оборот, се казва в анализа на Центъра за изследване на демокрацията
Кметът на София и неформален лидер на партия ГЕРБ Бойко Борисов бе категоричен, че "българските политически партии зорлем правят фирми за да влязат в сивата икономика като ги заставят да отчисляват от приходите си за партийните каси".
Според Борисов в момента правителството и държавата стимулират сивата икономика, а днешната дискусия е "абсолютно ненужна".
Борисов обаче поздрави правителството за извършената данъчна реформа. Но отбеляза, че през последните две десетилетия корупционни схеми се правят пред очите на всички управления, но се представят като законни и няма последствия.
Някои от тези схеми са като учебник как се прави сива икономика, например сделките на дружеството "Софийски имоти" или сделките със замени на гори, каза още столичният кмет.
Според него заради увеличения акциз днес българинът пие пет пъти по-малко отколкото при управлението на НДСВ.
Борисов бе подкрепен от председателя на Сметната палата Валерий Димитров. Той заяви, че държавата се държи като футболен съдия с бизнеса и обществото, и с политиката си ту минава към отбора на бизнеса, ту към хората.
"С това тя, като футболен съдия, рискува да бъде "набита" и от единия и от другия отбор", отбеляза проф. Димитров и подчерта, че увеличаването на държавната субсидия за политическите партии ще намали възможностите за корупция в обществото.
Министърът на финансите Пламен Орешарски акцентира върху намаляването на данъчната и осигурителна тежест, което създава предпоставки за осветляване на сивия сектор в икономиката. "Свидетели сме как много компании започнаха да обявяват доходи и настояват да правят това", подчерта още финансовият министър.
"В значителна степен банките не се интересуват откъде идват парите на техните клиенти и при сива икономика за тях е много по-сигурно, че ще си получат парите от раздадените кредити", каза председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Той изтъкна, че основните сектори на сивата икономика в България са търговията с имоти и строителството и предложи касовите апарати на всички търговски обекти в България да бъдат свързани онлайн, а камери за видеонаблюдение да има при кариерите за добив на материали, на автомивките, бетоновите възли, строителните обекти.
Това е една от възможностите за разкриване на доходи, които не се декларират, подчерта председателят на БСК и съобщи, че по данни на Строителната камара 75% от произвеждания в България бетон не се облага с ДДС.
По същото време бившият премиер, председателят на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов поиска операция "чисти ръце" за всички политици включително и за себе си.
"Добре дошли са да проверяват и мен. 7-8 години в българското общество се носят всякакви слухове. Всеки един трябва да бъде проверяван. Нека да бъдат проверявани по най-строгия начин", каза Костов пред Би Ти Ви.
Според него, ако при проверките лицето не може да докаже произхода на парите, започва разследване и накрая комисията "Кушлев" трябва да отнеме незаконно придобитото имущество.
Костов отбеляза обаче, че истинската "бомба" е в аферата "Сови".
БГНЕС припомни, че под това кодово наименование се крие разработка от 2006-2007 г. на ГДБОП за връзките на ДПС с горската мафия. Работата по аферата била спряна от бившия министър на вътрешните работи Румен Петков, който вместо към прокуратурата, пренасочил делото към контраразузнаването.
"След осем години във властта, ДПС трябва да излезе от нея и да бъде проверено. Това е демократична процедура, от която ДПС ще излязат по-леки, по пречистени", отбеляза Иван Костов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!