Б ившият зам.-председател на ДПС Осман Октай призова прокуратурата и ДАНС да се запитат откъде са дошли средствата за спа центрове и хотели, за които говори Ахмед Доган.
Октай, който през 2001 г. напусна ДПС, разказа в интервю за БНР за съществуващ бизнесцентър към централата на ДПС и как Ахмед Доган е назначавал хора там.
"Еднолично, без знанието на партийното ръководство, той назначава хора, които координират дейността на така наречения бизнес център. Те разчитат на това, че това не е юридическо оформено като фирма и структура, а обикновена има хора, като чрез тях се регистрират различни фирми.
Там беше навремето и Кирилка Ангелова, която по-късно с фирмата "Акома" излезе в докладите на комисията за контрол на източването на държавния резерв. По-късно излезе, че тази фирма е собственик на така наречените сараи", каза Октай.
ДПС е единствената партия, която без санкция на ръководството на партията изпрати двама свои народни представители в УС на "Агробизнесбанк", посочи Октай.
Той потвърди също, че Ахмед Доган и покойният вече шеф на Илия Павлов са били много близки и дори по думите му зависими един от друг.
За близост между лидера на ДПС и Илия Павлов миналата седмица говори Керим Караали, който твърди, че е ръководил "бизнесцентър" на партията на Доган и, че е бил предшественик на самоубилия се Ахмед Емин в кабинета на Ахмед Доган. Депутати от движението отрекоха в партията да е имало бизнесцентър. ДАНС започна разследване по твърденията на Караали.
Според Октай досега Доган имал пет "мъжки секретарки" (в интервю за в. "Труд" след смъртта на Ахмед Емин Доган отрече той да е бил негова дясна ръка и го нарече "мъжка секретарка")
Първият началник на кабинета на Доган е бил Юстингел Садък. Неговата съпруга Сейхан е бивш народен представител от движението, разказва Октай за БГНЕС.
След него постът се заема от добилия известност миналата седмица Керим Караали, който обвини Доган и заместника му Касим Дал в корупция и връзки с организираната престъпност.
Караали е бил извикан в централата лично от Доган, за да внедри производството на аспержи в страната. Това се случило през 1998 г. Идеята била у нас да започне масово производство на аспержи, които страната да изнася в целия свят, включително и Канада, обясни Октай и добави, че тази инициатива се провалила с гръм и трясък.
Следващият, заемал поста, бил Юджел Атилла, който в момента е зам.-министър на транспорта от квотата на ДПС. След напускането на поста, няколко година Атила е изолиран от движението по настояване на лидера и живее в родния си град Хасково. Неочаквано в началото на управлението на настоящото правителство той е извикан в София, за да стане заместник на транспортния министър Петър Мутафчиев.
Четвъртият началник на кабинета на лидера на ДПС е Мохамед Реджеб. Неговото име нашумя като член на Комисията по отваряне на досиетата по времето на правителството на Иван Костов, заяви Осман Октай. По-късно Реджеб изпада в немилост пред началника си. В момента в ДПС не знаели с какво точно се занимава бившият най-близък човек на Сокола.
След него поста официално заема покойният Ахмед Емин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!