А мериканският министър на енергетиката Самюел Бодман заяви в Баку, че руският проект за газопровод "Южен поток" е изправен пред затруднения.
Според него "това е много сложен проект, който се нуждае от по-голямо финансиране".
САЩ гледат с лошо око на газопровода, защото той ще засили енергийната зависимост на западните страни и най-вече на Европа от руски газ.
Бодман е в Азербайджан за конференция, посветена на разнообразяването на доставките на енергийни суровини в Европа, която ще се състои утре.
От българска страна в конференцията ще участва вицепрезидентът Ангел Марин.
Ние подкрепяме предложените от доставчиците, транзитните страни и страните-потребителки на енергия проекти, които ще допринесат за енергийната сигурност, заяви Бодман.
Той не спомена конкретни проекти, но Вашингтон подкрепя строежа на газопровод под Каспийско море, свързващ Туркменистан и Азербайджан, който да доставя газ от региона към Европа, отбелязва Франс прес.
Бодман критикува и инициативата на Русия за създаване на газов картел по модела на ОПЕК като каза, че тя "не е положителен сигнал за страните потребителки на енергийни ресурси в Европа".
Според него "точно такива процеси водят до колебания на цената на газа в Европа".
ЕС няма да успее да реши нито един от актуалните политически и енергийни проблеми без помощта на Русия,
а благодарение на Владимир Путин Русия вече не е "слаб преговарящ", заяви вчера бившият германски канцлер Герхард Шрьодер в Букурещ, където участва в конференция "Енергията в Централна и Източна Европа".
"Без Русия няма да успеем да решим нито един от актуалните проблеми. Имаме нужда от помощта на Русия, когато говорим за обезоръжаване, промените в климата. И Русия се промени, вече не е слабият преговарящ, а заслугата за това е на Путин. Ако успеем да интегрираме Русия, ще успеем да преодолеем актуалните проблеми", каза Шрьодер, цитиран от агенция Медиафакс.
Русия остава единственият сигурен район за снабдяване с ресурси, а Европа трябва да се позиционира като трети политически и икономически полюс в света след Азия и Америка, допълни бившият германски канцлер, който в момента е председател на комитета на акционерите на газопровода "Северен поток" за доставка на руски газ за Германия.
Той допълни, че не е против проекта "Набуко", но че за да има газови ресурси този проект, сред доставчиците ще трябва да бъде включен и Иран, дори и ако САЩ се противопоставят.
В същото време проектите, подкрепяни от Русия - "Северен поток" и "Южен поток" имат необходимите газови ресурси, докато "Набуко" - не, посочи Шрьодер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!