"Малките изоставени сакати хора..." - под това заглавие белгийският вестник на френски език "Либр Белжик" (lalibre.be) информира, че Белгия смята да изпрати мисия експерти в България след репортаж на Би Би Си, "който разтърси Фландрия", по думите на изданието.
След показването по обществени телевизии на репортажа за 75 умствено изостанали и увредени деца в българското сиропиталище в Могилино, мнозина фламандци се възмутиха, тъй като кадрите не се нуждаят от коментар, пише вестникът.
Развълнуван от репортажа, тв журналист Крис Дюсошоа се ангажирал лично със случая, като
привлякъл политическата класа и медиите
в северната част на Белгия (Фландрия, една от двете най-големи области на страната). Трябва да се каже, че от 15 години фламандците се показват много чувствителни по отношение на грижите за увредени умствено и физически, в полза на които финансират около 20 проекта, пише "Либр Белжик".
Според същия източник белгийските федерални и регионални власти са решили да изпратят тази неделя експерти в България, които "да проучат на място обстановката преди да бъдат взети структурни мерки".
Около 50 000 евро, отпуснати от бюджета за "превантивна дипломация" на Министерството на външните работи, щели да позволят да се задейства специален проект. Според говорител на министъра по социалните въпроси "не става въпрос да даваме уроци, а да протегнем ръка", като се даде израз на "европейска солидарност, помогне се за обмен на добри практики и се подкрепят кметства, които често изпитват финансови затруднения".
Когато България преговаряше за влизане в Европейския съюз, страната няколко пъти беше посочена с пръст за отношението към сираци и увредени, както и за условията за живот в сиропиталища и болници, отбелязва "Либр Белжик".
За жалост, България не е богата страна
цитира вестникът изказване на българския посланик в Белгия Христо Георгиев пред Комисията по външните работи към Камарата на представителите, долната камара на белгийския парламент. Той изразил силна тревога да не би "идеята за България сред белгийците да се свързва само с този филм (на Би Би Си).
Според белгийски дипломат в България се полагат усилия за подобряване на условията за гледане на умствено и физически увредените след приемането на страната ни в Европейския съюз, "но това струва пари".
След първото показване на репортажа положението на децата в Могилино се подобри. В очакване на затваряне на дома, по инициатива на Уницеф, на неправителствени организации и на българската Агенция за социална помощ сиропиталището бе изпълнено със социални помощници и кинезетерапевти, започна да се прилага програма за хранене, а някои деца бяха изпратени в болница.
Сиропиталището в Могилино обаче е само едно от стотиците подобни в България и другите страни от Източна и Централна Европа, в които условията за живот са далеч от идеалните, пише "Либр Белжик".
У нас с каузата се ангажира Би Ти Ви. Телевизията направи шоу в помощ на децата. Досега са събрани над 200 000 лв.
Домът ще бъде закрит до септември
Тогава приключва планът за неговото, съобщи областният управител на Русе Мария Димова. Тя каза, че това ще стане въпреки гласуваното решение на новия общински съвет на община Две могили да не закрив дома в село Могилино.
В момента с децата работи екип от специалисти, а няко и с по-тежки заболявания се водят периодично до русенската болница. Със събраните пари от дарителските кампании трябва да се построи жилище за 15 младежи от дома, които трябва да бъдат социално адаптирани.
Народният представител от НДСВ Христина Христова организира в понеделник среща на парламентаристи и експерти с делегацията от Белгия, която включва служители и експерти от държавни институции. Те имат желание не само да проучат условията за интеграция на децата с увреждания в България, но и да окажат съответната помощ в тази област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!