"Това бе среща на върха между двама големи стратегически партньори - Америка и България. България?. Докато единствената останала днес световна свръхсила отдаваше почести на един от малкото приятели, които са й останали, Америка премина с трясък в глобалния огледален свят. За да се спипа Саддам, администрацията на Буш обърна шеметно света с главата надолу и с хастара навън. Новите ни първи приятели са същите онези, от които навремето предпазвахме старите ни първи приятели."
Журналистката обяснява, че "САЩ понастоящем са прегърнали бившите съветски сателити, за да търсят защита от машинациите на бившите си фаворити Франция и Германия в Съвета за сигурност". И продължава: "НАТО беше създадена, за да защитава Западна Европа от комунистическите орди - особено българите, които се опитваха да надминат смешните албанци като най-сталинистки режим в Източна Европа и бяха известни като "дебеловратите", изпълняващи мокри поръчки на КГБ."
"Едно време тук смятаха българите за последната дупка на кавала", припомня Морийн Дауд, като цитира случка от 1998 г.(преди посещението на българския президент и срещата му с Бил Клинтън), и добавя, че сега министър Дон Евънс ще лети към България, за да обсъжда търговските връзки, а Ръмсфелд намеква, че US войските могат да бъдат преместени от Германия в България.
Всъщност определението "Варшавският договор на Буш" се разнася в дипломатическите кръгове по адрес на новите американски съюзници от Източна Европа, става ясно от материала, в който се напомня още, че през 60-те години българите са искали да стават 16-а република на Съветския съюз.
"Г-н Буш няма да е единственият, който ще има проблем с името на българския министър-председател. Всички ще имаме проблем. В някои прессъобщения той се появява като Simeon Saxcoburggotski, а в други - Simeon Saxe-Coburg-Gotha", оплаква се журналистката и се пита: "Дали замяната е добра - българите вместо французите?".
В материала се нахвърлят някои факти за България: че има град, наречен Пловдив; че страната иска да стане известна със ски-курортите си; че тайните й служби са убили писател дисидент и изгнаник в Лондон, с чадър, чийто връх е бил напоен с рицин; че отборът по вдигане на тежести е бил изхвърлен от олимпийските игри през 2000 г. за допинг-скандал; че сме пращали агенти да убият папата.
"През Студената война България бе ценена от Москва заради консервираните си домати, които пращаше през зимата, а от Франция - заради розовото масло, ключова съставка за френските парфюми", пише още Морийн Дауд и изброява трима известни българи: Карл Джераси, изобретил хапчето "антибебе"; скулпторът Кристо, известен с опаковъчните си проекти; оперният певец Борис Христов. Журналистката не пропуска да припомни още, че в "Казабланка", (един от най-знаменитите филми на всички времена) "има едно българско момиче, което предлага себе си на Клод Рейнс, за да получи самолетни билети".
На финала е цитирана бившата посланичка на САЩ в София Ейвис Боулън, която нарича България "много храбра малка страна", която е положила значителни усилия, за да подобри положението си. Според нея България ще бъде добър съюзник. "Те са наистина блестящи по математика и в природните науки, виното им също е известно", казва г-жа Боулън. Тъй че нямаме нужда от френското вино, заключава Морийн Дауд в колонката си в "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!