Б ългарската политика спрямо Македония трябва да се активизира и преосмисли - за това призовават учени, дипломати и общественици, автори в сборника "Българската политика спрямо република Македония - препоръки за развитието на добросъседските отношения в контекста на разширяването на ЕС и НАТО към Западните Балкани".
В книгата са изложени изводите от водени в продължение на една година дискусии в България по темата.
Сред авторите са учени и дипломати: Боби Бобев, Петър Атанасов, Николай Колев, Валери Рачев, Евгени Еков, проф. Георги Даскалов, доц. Пламен Пантев, д-р Живко Георгиев, проф. Божидар Димитров и др.
Книгата е издадена на български език, на македонската книжовна норма на българския език и на английски език.
Авторският колектив настоява да бъдат конкретизирани и прецизирани основните елементи на българската политика в целия спектър от специфични проблеми в двустранните отношения между България и Македония, за нов прочит, преоценка и нови подходи от българска страна.
Основание за това, според авторите, са "неискрените отношения между съседните държави, силно разминаващите се обществени нагласи в България и Македония и потенциала за бъдещо влошаване на отношенията".
Не се спазва съвместната декларация от 1999 г. и това "създава сериозни проблеми в двустранните отношения". България трябва да настоява Скопие да изпълнява Декларацията и преговорният процес на Македония за членство в ЕС да се обвърже с това.
Македония трябва да прекрати тормоза срещу самоидентифициращите се като българи граждани, официално да признае българите, както и да спре образованието по история с фалшифицирани учебници, настояват още авторите в сборника.
Необходим е политически и финансов ресурс, който да бъде инвестиран за лобиране и международна подкрепа и за открита действена кампания срещу негативната пропаганда в Македония. Трябва да се подготви пакет от исторически, културни, политически, географски, етнографски, икономически и други аргументи за по-активната българска политика към Македония.
Според авторите този пакет следва да бъде добре балансиран с последователната политика на Атина за защита на гръцките интереси от недобросъседската политика на Македония, така че да има общи действия спрямо Скопие.
В същото време, България трябва да разработи специална програма за предоставяне на Македония на полезен опит, съдействие и партньорство в реформите и евроатлантическата интеграция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!