Л ибийският лидер Муамар Кадафи атакува остро "назадничавите" общества в Близкия Изток, като същевременно защити "твърдата ръка" на правителствата от региона срещу политическата опозиция в страната.
Кадафи направи изказването си чрез видео-конферентна връзка при участието си в работата на международна конференция, организирана от Колумбийския университет в Ню Йорк.
"Питате ни защо потискаме опозицията в Близкия изток? Защото в Близкия изток тя е съвсем различна от опозицията в развитите страни.
В нашите страни опозицията приема формата на експлозии, убийства, насилие",
обясни лидерът пред участниците в конференцията, след като бе помолен да коментира недостатъците в либийското общество.
Полковникът каза още, че се гордее от това, което определи като "комплексно общество", но допълни, че политическият и социалният манталитет в региона не е успял да се адаптира към променящия се свят.
Според АП изказването на либийския лидер е "рядък момент на самокритика"
и част от усилията му да реинтегрира страната си в международната общност след почти две десетилетия изолация.
Кадафи заяви още, че протестите, предизвикани от публикуваните в множество европейски издания карикатури на пророк Мохамед, са предизвикали суровата реакция на всички страни.
АП определя този коментар на либийския лидер като "очевиден опит" да отговори на критиките срещу либийските власти заради начина, по който действаха при протестите миналия месец, когато загинаха 11 души.
Двудневната конференция в Колумбийския университет в Ню Йорк е първата голяма среща на американски и либийски академични и официални представители от 25 години насам.
През март докладът на Държавния департамент за спазването на човешките права изтъкна, че въпреки някои мерки за подобряването на човешките права в страната, правителството в Триполи е предприело твърде оскъдни действия в тази насока през м.г.
Държавният департамент изброява редица проблеми с правата на човека там - например неспособността на гражданите да променят правителството, отказване на справедлив публичен съдебен процес, мъчения, лоши затворнически условия, произволни арести, някои ограничения на гражданските права и свободи и др.
Докладът отбелязва, че все пак има известно подобрение. Наред с премахването на Народния съд през януари като пример е дадено и решението на Върховния касационен съд от 25 декември, когато съдът прие жалбата на българските медицински сестри и палестинския лекар и върна за преразглеждане тяхното дело.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!