А мериканското правителство следи шпионски сателит, за който беше съобщено, че е изгубил мощност и се очаква да падне на Земята, съобщи говорител на Белия дом.
Съответните правителствени агенции следят ситуацията, заяви говорителят на Съвета по национална сигурност Гордън Джондроу. По думите му доста сателити с годините излизат от орбита и падат без да причинят вреди.
Ние търсим възможности за смекчаване на последиците, които може да причини падането, добави той.
В отговор на журналистически въпрос дали е възможно неконтролируемият спътник да бъде унищожен с ракета, Джондроу отговори, че е рано да се впуска в детайли.
Спътникът, излязъл от контрол в резултат на загуба на енергия, може да падне на Земята през февруари или март. Според анонимен източник от американското правителство двигателите на спътника не работят и той изобщо не може да бъде контролиран.
Предполага се, че
на борда може да има опасни материали
и не е известно в коя точка на планетата ще падне.
Агенция "Новости" припомня, че най-голямото неконтролируемо падане на космически апарат на НАСА е станало през 1978 г., когато останките на 78-тонната космическа станция "Скайлаб" паднаха в Индийския океан близо до Австралия, без да причини вреди.
Междувременно беше съобщено, че огромен астероид с диаметър над 600 м ще прелети край Земята във вторник.
Според изследователи от Центъра за изучаване на най-близките до Земята небесни тела към Лабораторията за реактивно движение в Пасадена, щата Калифорния, вероятността за сблъсък на небесното тяло с нашата планета е изключена.
Астероидът с име 2007 TU24 беше открит едва през октомври миналата година от телескопа на американската космическа агенция НАСА в щата Аризона.
Той ще може да бъде наблюдаван във вторник през нощтта с помощта на телескопи със средна сила.
В сряда друг огромен астероид ще прелети край Марс на разстояние между 4 и 25хил. км. Вероятността за сблъсък с Червената плането е минимална и се оценява на 1:10 000.
България беше скандално отрязана от 4 космически експеримента
след като беше одобрени и си извоюва правото да участваме в 4 от общо 12-те експеримента на европейската космическа програма SURE по модула Колумбус (Европейския модул на Международната Орбитална станция).
Причината за провала е, че държавата не е платила необходимите 100 000 евро - незначителна част от разходите по тези експерименти.
Това съобщи координаторът на SURE за България и секретар на междуведомствената комисия за космически изследвания към МС ст.н.с. Лъчезар Филипов.
Имахме редкия шанс да участваме в новите космически експеримента на ЕС и ЕКА (Европейската космическа агенция), но го загубихме, тъй като последният срок за плащане на сумата, което беше известно поне от една година на нашите власти, беше 1 януари 2008 г.
Това е жалко и в същото време странно, след като правителството точно преди година с постановление направи космическите изследвания свой приоритет пред ЕС, коментира Филипов.
По думите му
България е единствената страна в ЕС, която не е член на нейната програма за космически наблюдения и на ЕКА
Позорно е - когато започваме да преговаряме с ЕКА за нашето асоциирано членство, ние проваляме техни проекти, заяви Филипов.
Как България ще гарантира необходимата вноска за членство в ЕКА от 1,2 млн. евро, когато се скри и не плати 12 пъти по-малка сума - според Филипов, който е и заместник-директор на Института за космически изследвания към БАН, членството в ЕКА e от изключителна важност за страната, тъй като членовете на програмата могат да получават спътникова информация от целия ЕС - за наводнения, пожари и други природни катаклизми.
В момента България купува такава информация чрез трети лица. Когато станем нормални европейци, тогава Космосът ще бъде достъпен и за нас, заяви още Филипов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!