Силата на долара, идваща от разликата в лихвите на Европейската централна банка (ECB.int) и Управлението за федерален резерв (Federalreserve.gov), вече е към края си.
Експертите определят прага на курса на единната европейската валута спрямо долара през тази година на равнище от едно евро за 1,15 долара, а за следващата година твърдят, че еврото ще поскъпне до 1,25 долара, пише в. "Ел мундо".
Възходът на щатския долар за сметка на спада на единната европейска валута изглежда е към края си.
Експертите са единни в мнението си, че поскъпването на долара е конюнктурно и през следващата година вятърът отново ще задуха в платната на еврото, възстановявайки равнища над 1,25 долара за едно евро.
В петък миналата седмица при закриването на валутната търговия курсът на еврото бе 1,17 долара, а това бе минимумът през последните 52 седмици. Общата оценка на анализаторите е, че прагът на единната европейска валута е равнището от 1,15 долара.
Експертите посочват, че факторът, който действително оказва въздействие върху единната валута в краткосрочен план, е разликата в равнището на лихвите между САЩ, където те са 4%, и еврозоната - 2%.
От юни 2004 г. Управлението за федерален резерв на САЩ не спира да повишава цената на парите, която от 1% достигна 4%, а това е два пъти над сегашното равнище в еврозоната.
И обратното, откакто преди две години и половина ЕЦБ не променя лихвите, а всичко сочи, че въпреки слабостта на еврото, липсата на инфлационен натиск и умереността при определянето на заплатите ще позволят това равнище да се запази до пролетта.
Педро Мирете, директор на отдела "Стратегии и анализ" на "Аоро корпорасион", прогнозира, че през април или май европейската емисионна банка ще промени политиката си с увеличение на лихвите с 25 процентни пункта.
Докато за Съединените щати перспективите сочат, че Федералният резерв отново ще повишава цената на парите на предстоящите си две заседания, докато се достигне равнище от 4,5%.
Силата на долара е свързана не само с тази разлика в лихвите, тя се определя и от "очевидно по-голямата стабилност на американската икономика на фона на застоя на европейската", смята Хосе Луис Мартинес Кампусано, главен икономист на "Ситигруп" в Испания.
Освен това политически фактори като несигурността около новото правителство в Германия или сериозните трусове, които преживява Франция, никак не са благоприятни за стимулирането на единната валута.
Въпреки това в перспективата на 2006 г. анализаторите твърдят, че еврото отново ще се наложи силово над щатския долар.
"Според съществените фактори в средносрочна перспектива няма причини за поскъпване на долара", твърди Хуан Антонио Кабрера, експерт от "Каха Мадрид".
Той отбелязва факта, че инфлацията е по-висока в САЩ, отколкото в еврозоната и това би довело до спад на долара.
Освен това според него САЩ "вероятно ще започнат да усещат симптомите от ураганите". Според "Каха Мадрид" еврото ще има курс от 1,30 долара през следващата година.
От своя страна "Ситигруп" залага на обменен курс от над 1,25 долара. Не бива освен това да забравяме, че този период на благоразположение към долара има своята ахилесова пета с историческия външен дефицит.
Европейската комисия (ЕК) повиши прогнозата си за инфлация и предсказа по-бързо темпо на икономически растеж през 2007 г., което увеличава възможността за покачване на лихвените проценти от Европейската централна банка за пръв път от пет години, съобщава пък агенция "Блумберг".
Средното ниво на инфлация за тази година ще е 2,3%, което е с 1,9% по-високо от прогнозата през април. За 2007 г. очакванията са за 2,2%, като преди това са били за 1,5%. Следващата година може да е шестата поред, а която ЕЦБ не успява да задържи инфлацията под границата от 2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!