"Шест стъпки към промяната" подрежда проф. Михаил Константинов в статия в "Труд". Според анализатора политическата система трябва да се промени плавно и безболезнено по добре познат в историята начин: чрез промяна на изборните закони и на изборната практика. Шест били стъпките, за да се случи това:
Първо, годината 2009 трябва да е първата, от която нататък в изборите ще участват само живи и явили се пред урните избиратели.
Второ, тъй като класически мажоритарен избор за част от депутатите и за общинските съветници не се очертава, то нека направим гъвкави партийни листи с възможност за пренареждане на кандидатите.
Трето, изборната технология трябва да се унифицира.
Четвърто, след 2009 г. ЦИК трябва да стане постоянно действащ орган.
Пето, за всяка изборна кампания всяка партия трябва да има една-единствена банкова сметка.
И шесто, след всяка присъда за купуване на гласове - автоматично касиране на изборите, за да е пълна финансовата загуба на политическите брокери.
"Станишев вече е началникът в държавата", единодушни са председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и лидерът на СДС Пламен Юруков. В общо интервю за "24 часа" те коментират взаимоотношенията президент-премиер.
Цветанов казва: "Президентът участва активно в съставянето на този кабинет. Постепенно президентът загуби позиции и премиерът направи рокадите, с които иззе влиянието, което имаше Първанов".
Юруков: "Явно е, особено със заменките, които направи министър-председателят, че в един момент той привлече олигарсите на своя страна. И ако има някакъв вътрешен конфликт, то е за това на чия страна да бъдат тези, които преди това спонсорираха и помагаха на президента".
"Политика не се прави само със скандали", анализира в "Монитор" политологът Георги Иванов. Подчертава се, че вътрешното напрежение в БСП, породено от обтегнатите отношения между Станишев и Първанов е стратегически изгодно за опозиционните партии.
Вероятно натискът на десницата и "Атака" върху правителството ще се засили, тъй като няма институционални механизми, чрез които той да бъде проектиран върху президента.
"Президентът свиква консултативния съвет на 24 юни", информира "Труд". Темата щяла да е: "Последиците за сигурността на България от участието на страната в големи енергийни проекти."
"Плугчиева се закани: Министри на прокурор", съобщава "Стандарт". Проверки на всички проекти с еврофинансиране ще изиска вицепремиерът Меглена Плугчиева. "Ако се докаже, че хора от министерства или дори министри са имали участие в източването на еврофондове, няма да се поколебая да дам резултатите на прокуратурата", отсича тя.
В понеделник Плугчиева щяла да обсъди с министрите на транспорта, регионалното развитие и на финансите десетте проекта по програма ФАР, спрени от Еврокомисията. Целта на срещата е да бъде взето най-доброто решение и да се преценят възможностите, така че да не се налага проектите да бъдат замразени.
"Труд" търси две гледни точки към Закона за конфликт на интереси, който предстои да бъде приет. Една от острите критики към проекта е, че забранява на депутатите да упражняват професиите си, докато са в парламента.
"Някой се бои да не остане на една заплата", е озаглавено интервю с актьора депутат от НДСВ Андрей Баташов.
"Парламент или хирургия? Изборът е ясен", е позицията на бившия министър, сега депутат от БСП проф. Радослав Гайдарски. Той е категорично против закона за конфликт на интереси в този му вид защото: "Ако не си практикувал по специалността си пет години, губиш лекарските си права. Да не говорим, че през този период се губят умения. Т.е. лекарят няма да е добре подготвен", пояснява Гайдарски и заявява, че няма да гласува за този закон.
"Само работещите учени ще вземат пари", заявява пред "Труд" новият председател на Българската академия на науките акад. Никола Съботинов.
Той разказва: "Започнахме процес на атестация на научните звена. Очаквам да има и външни оценители от европейски изследователски институции. Също така ще оценяваме организацията и структурите на институтите, както и самите учени. Преди това ще актуализираме критериите за оценка. На тази база ще преценим имаме ли институти, които вече са изпълнили своята мисия и трябва да преустановят своята дейност. Има ли учени, които работят добре, и други, които работят зле."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!