Б лизо 3/4 от българските граждани са убедени, че европейската интеграция е най-доброто, което се случва на България, според представително проучване на "Алфа рисърч", правено няколко дни преди оповестяването на окончателния доклад на Европейската комисия.
Това е най-положителната обществена нагласа в сравнение с всички други бивши комунистически страни преди приемането им в ЕС.
Според социолога Боряна Димитрова, управителка на "Алфа рисърч", резултатите от въпросите към 1000 души показват, че
предстои преструктуриране на политическото пространство.
Потребността от компетентни, ерудирани, последователни политици с ясна визия и аргументация може да извади на преден план едни личности и да остави на заден други, се казва в анализа на социологическата агенция.
Напълно възможно било новите личности да нямат нищо общо с популярните днес фигури от политическия елит.
Меглена Кунева е най-подходяща за първия български еврокомисар в Брюксел според 37% от запитаните.
Далеч след нея са бившият външен министър Соломон Паси (11%), днешният и бившият премиер - Станишев (10%) и Сакскобургготски (8%). Днешният и бившият външен министър - Калфин и Надежда Михайлова имат по 7% за този престижен и отговорен пост.
Според Боряна Димитрова проучването показва, че обичайната класация на най- популярните български политици коренно се променя, когато хората бъдат попитани кой е с най-голям принос за българското еврочленство и с най-голямо влияние в Европа.
В тази класация президентът Първанов остава първи с 28%, но иначе трайно вторият по популярност Бойко Борисов отива чак седми със скромните 8%.
Само на три пункта след президента е Сакскобургготски (25%), следват Кунева (20%), Паси (13%), Станишев (10%), Надежда Михайлова (8%). Петър Стоянов и Иван Костов имат само по 5%.
Коментарът на в. "24 часа", който днес публикува резултатите от изследването на "Алфа рисърч", е: "Според народа президент и цар най-помогнали за ЕС".
Основните надежди на българските граждани по линия на всекидневните измерения на членството продължават да са свързани с
възможностите за свободно пътуване или работа и прилагането на европейски стандарти и норми в България.
Опасенията са свързани с поскъпване на живота, фалит на предприятия, нарастване на безработицата, предизвикателствата към средния и дребния бизнес.
Естествено, позитивни очаквания имат преди всичко младите и хората на средна възраст, работещите и по-високо образованите. За тях ползите от членството не са само в личен план, а и в очакваната и желана промяна на правилата у нас.
Възрастните, необразованите и с ниски доходи хора са най-отрицателно настроени към членството в ЕС. Главно защото се опасяват от неконкурентоспособността на своя труд, знания, умения и ресурси.
Проучването сочи, че общественото мнение свързва понятието "европейски стил" стри водещи характеристики:
- некорумпирана - 69%,
- очертаваща ясно бъдещето ни в Европа - 56%,
- осигуряваща примственост между различните правителства - 39%.
Никой не се впечатлява вече от популистките пожелания
"грижа за обикновените хора", "социална насоченост", "близост до хората", с които особено се спекулира в навечерието на всякакви избори.
Въпреки продължаващата вече години криза в дясното политическо пространство, хората не са забравили, че именно десните и дясноцентристките партии са с главна заслуга за успешната евроинтеграция на България, сочат резултатите от проучването.
Според хората за гордостта и самочувствието на България в Европа днес могат да допринесат постиженията в спорта - 19% (но отделно - футболът - 13%, волейболът - 7%, леката атлетика - 6%, и фигурното пързаляне - 4%), археологическите открития - 14% и културата, по-специално народната музика - 12%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!