И зраел потвърди, че е изтеглил войските си от две трети от територията на Южен Ливан.
Армията почти изцяло се е изтеглила от областта между река Литани и израелско-ливанската граница, а ливанската територия северно от граничния израелски град Метула е била предадена под контрола на ЮНИФИЛ.
Международното летище в Бейрут ще бъде открито в петък отново за пътнически полети, за първи път от пет седмици и четири дни след влизането в сила на резолюцията на ООН за спиране на огъня между Израел и Хизбула.
Самолет на "Мидъл ийст еърлайнс", компания с ливански флаг, ще кацне с цивилни пътници около обяд местно време от йорданската столица Аман, а по-късно ще пристигне и полет на йорданските авиолинии, съобщиха летищните власти. Хората, избрали полетите от и за Аман, ще пътуват безплатно.
Обаче израелски военен източник каза, че
въздушната блокада остава в сила,
въпреки че два пътнически самолета от Аман кацнаха днес с разрешението на Израел на летището в Бейрут".
"Ограниченията продължават да действат, тъй като още не сме предали секторите, поставени под наш контрол, на силите, които трябва да ни сменят", казала говорителка на израелската армия, цитирана от Агенция Франс прес.
Днес се очаквали и три полета с хуманитарна помощ, както и два на ливански военни самолети, които ще пристигнат също от Йордания.
Самолетите на ливанската национална авиокомпания "Мидл ист еърлайнс" и на Йорданските авиолинии бяха първите пътнически самолети, на които бе разрешено кацане в Бейрут след израелските бомбардировки над летището на 13 юли. Ливан остава под морска блокада.
Летището в Бейрут бе затворено на 13 юли след бомбардировки на Израел заради отвличането на двамата израелски войници от Хизбула предния ден. Пистите и цистерните бяха разрушени при въздушни нападения и в момента функционира само една писта.
През 34-те дни на военния конфликт Израел позволяваше летището да се използва само за полети с хуманитарни помощи.
Президентът Жак Ширак обяви днес, че
Франция незабавно ще удвои на 400 войници своя контингент
в мироподдържащите сили на ООН в Ливан ЮНИФИЛ, съобщиха световните агенции.
Канцеларията на Ширак разпространи съобщението след телефонен разговор на държавния глава с генералния секрета на ООН Кофи Анан, уточни Асошиейтед прес.
В момента Фанция командва ЮНИФИЛ в Южен Ливан и нейната роля в разширяването на мироопазващите сили в региона се следи отблизо. Ширак, който вероятно е разочаровал някои от служителите на ООН с днешното си решение, все пак оставя отворена възможността Франция да изпрати допълнително войници в бъдеще. Според президентското решение около 1700 френски войници, разположени в близост до Ливан, ще бъдат предоставени на разположение на ООН, без да са под неин контрол.
Миналата седмица ООН даде зелена светлина за разполагане на 15 000 сини каски в Южен Ливан, които да следят за спазването на мира между Израел и радикалната шиитска групировка "Хизбула".
В петък върховният духовен водач на Иран
аятолах Али Хаменей обяви "Хизбула" за победител в конфликта
и поздрави лидера на шиитската групировка Хасан Насрала за "победата на ислямската съпротива в Ливан".
"Тази победа разби лъжливата представа за ционистката армия", се казва в послание на иранския водач, прочетено по държавната иранска телевизия. Шиитското движение било показало военно превъзходство над ционисткия режим и е установило духовно надмощие в региона и света.
"Силите на "Хизбула" развенчаха мита за непобедимостта на ционистката армия и доказаха нейната уязвимост", пише аятолахът. Според него "този смел джихад е доказал още веднъж, че модерните оръжия не са ефикасни пред вярата, предаността и търпението".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!