С ръбският парламент ратифицира с голямо мнозинство Споразумението за стабилизиране и асоцииране с Европейския съюз, стъпка, която се очаква да затвърди стремежа на страната към членство в съюза.
Споразумението, което ще влезе в сила едва след като представителите на ЕС дадат положително мнение за пълно сътрудничество на Сърбия с трибунала за военните престъпления в бивша Югославия, бе ратифицирано в 250-местния парламент със 139 гласа за и 26 против.
На заседанието са присъствали 165 народни представители. По-близките връзки с ЕС, който подкрепи независимостта на Косово, доведоха до падането на сръбското правителство през март, като националистите настояваха за анулиране на споразумението и замразяване на кандидатурата на Сърбия за членство в ЕС, докато ЕС не се откаже от признаването на независимостта на Косово.
Опозиционната ултранационалистическа Сръбска радикална партия (СРП) се опитва да си възвърне позициите след оставката на втория по ранг в партията Томислав Николич.
Николич, действащ ръководител на СРП, докато лидерът на радикалите Воислав Шешел е в затвора и е съден в Хага за военни престъпления, подаде оставка под натиска на твърдолинейните радикали, недоволни от неговите стъпки към политическия център.
Оставката предизвика спекулации за голям разкол в партията преди вота за отношенията на Сърбия с Европейския съюз.
Николич бе изгонен заради намерението му за гласува за важното Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС.
Николич подаде оставка и като председател на парламентарната група на СРП, важен пост, представящ 77 депутати в 250-местния парламент, и запази само депутатското си място.
На Николич се дължи прекратяването на препятствията от страна на радикалите в парламента, които отложиха сегашните дебати с месеци. Вотът по споразумението с ЕС се очаква да бъде през тази седмица.
Николич обеща, че неговата партия ще подкрепи споразумението, докато Шешел продължава да отхвърля всякакво приближаване към Запада заради подкрепата му за отцепването на Косово от Сърбия.
Шешел е култов лидер на сръбските националисти, който е в затвора в Хага по обвинения във военни престъпления от февруари 2003 г.
Николич неотдавна промени имиджа на СРП, превръщайки я в най-силната партия в Сърбия. Радикалите не участваха в дебатите в понеделник сутринта по финансовите споразумения, а се събраха на среща, на която обявиха за нов лидер на парламентарната си група хардлайнера Драган Тодорович.
Вестник "Блиц" цитира вчера източници, според които СРП ще изгони Николич от партията, ако той, както обеща миналата седмица, гласува за споразумеието с ЕС.
Въпросът сега е дали Николич ще се опита да разцепи СРП или ще избере нещо друго - достойно мълчание или тихо оттегляне, казва белградският политически анализатор Джордже Вукадинович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!