С поразумението с МВФ няма да се подновява, защото скоро ще бъдем страна членка на ЕС и усилията ще бъдат насочени към съгласуване на икономическата ни политика с изискванията на Брюксел, заяви пред "Дарик" радио министърът на финансите Пламен Орешарски.
Не бива обаче да си правим илюзии, защото изискванията на ЕС са дори по строги от тези на фонда, добави той. Споразумението с фонда изтича през септември.
Не съществува заплаха за макроикономическата стабилност на страната, подчерта министър Орешарски.
Коментирайки предстоящия доклад за готовността на страната ни да се присъедини към ЕС, той посочи, че има една основна червена зона, за която в момента има известни притеснения и която се критикува силно от Брюксел - това е застраховката "Гражданската отговорност".
На последно място сме в Европа - всеки трети шофьор у нас кара без задължителната полица, отчете министърът. По думите му пререгистрацията на колите трябвало да свърши до края на 2005 г.
Друг проблем, за който Брюксел направи забележка в предишния доклад, е за административния капацитет за усвояване на европарите. Има нова институционална рамка и нови звена в министерството на финансите, преструктурирана е цялата система за усвояване, обясни Орешарски.
По думите му специализирано звено за европарите няма никъде и не е нужно и в България да има. Тази работа се поемала от финансовото министерство.
По повод разпределянето на средствата той обясни, че има вътрешен одит, който ще следи първичните разпоредители - министерствата, и държавната финансова инспекция, която ще действа по сигнали за нарушения.
Вноската в ЕС, която ще плащаме като станем пълноправни членове на съюза, е около 600 млн. лева, а се надяваме да усвояваме повече от 1 млрд. лева, коментира Орешарски.
Той не изключи възможността през първата година на членството да платим повече, отколкото ще успеем да усвоим. Освен това в някои от проектите пари ще дойдат по-късно.
Министърът допълни, че през първата година на членството някой от новоприетите страни членки са срещали сериозни трудности при усвояването на еврофондовете. Правителството ни ще направи всичко възможно това у нас да не се случи, каза той.
Работи се върху вариант 12% данък печалба. За предпочитане е да се намали корпоративният данък, защото той е пряко свързван с икономическия растеж, подчерта още министър Орешарски.
Според него снижаването на осигурителната тежест има шансове да доведе до излизане на светло на част от сивата икономика. Това доведе и до известен растеж на заплатите в частния сектор, обясни министърът.
Икономическата логика диктува ставката по ДДС да бъде единна, така той отговори на въпроса ще се повишава ли ДДС за туристическите услуги. Той подчерта, че е предложена скала за плавното повишаване на ставката от 7 на 20 на сто.
Финансовият министър се похвали, че ведомството му работи още от февруари по проектобюджет 2007. Очаква се той да бъде внесен в парламента до края на октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!