Ч ас преди полунощ, синдикалните лидери в "Кремиковци" размахаха пред около 500 работници пред административната сграда на комбината подписаното споразумение за доставка на суровини от "Ворскла Стийл България", предаде БГНЕС.
Подписите под документа са на изпълнителния директор на "Кремиковци"АД Джаганатан Гуантупали и на пълномощници на украинския милиардер и депутат Константин Жеваго, а датата на документа е 11 юли.
След почти 10-часова блокада на административната сграда на "Кремиковци" собственикът на 70% от комбината - Прамод Митал чрез ръководството на дружеството - прие условията за доставка на суровини на ишлеме от Константин Жеваго.
Така на останалия без суровини комбинат се осигурява възможност да продължи работата си. Това е и съпка към придобиване на комбината от Жеваго, който е и собственик на по-голямата част от облигациите по заема от 325 млн. евро, отпуснати на "Кремиковци" през 2007 г.
"Ворскла Стийл България" трябва да осигури доставка на суровини за работата на "Кремиковци" и да поеме неизплатените задължения към НЕК, "Булгаргаз" и БДЖ.
Това означава също, че
ще започне изплащане на заплатите за май и юни в предприятието.
Говорител на "Ворскла Стийл България" изтъкна по-рано за БГНЕС, че компанията на Константин Жеваго има готовност веднага да започне доставката на суровини за "Кремиковци", защото тези суровини "стоят по българските пристанища".
По информация на БГНЕС, след като лидерът на КТ"Подкрепа" в "Кремиковци" Людмил Павлов показал подписаното споразумение, служителки са се отправили към деловодството, за да сложат печати върху документа, а останалите около 500 работници пред административната сграда, са си тръгнали.
Около хиляда работници от"Кремиковци" блокираха в късния слебобед вчера изхода на комбината и попречиха на главния изпълнителен директор Гунтопали Джаганадам и на директора "Човешки ресурси" да напуснат страната.
Работниците се опасяваха, че отсъствието на индиеца ще попречи на разглеждането на единствената работеща според тях оферта с украинския милиардер и депутат Константин Жеваго.
Работниците протестираха от обед с искане ръководството на комбината да подпише договор за доставка на суровини с Жеваго.
За БГНЕС зам.- председателят на КНСБ в комбината Пламен Петков припомни, че вече пет дни "Кремиковци" е без суровини, тъй като "Арселор Митал" не е изпълнил споразумение за доставка.
"Няма да им позволим да си тръгнат, докато не подпишат споразумението с Жеваго",
заяви Пламен Петков.
Едно от предложенията на украинския кандидат, желаещ да придобие "Кремиковци", е да се анулира договорът за ишлеме с другия кандидат за комбината - "Арселор Митал". Това каза за БТА Васил Яначков - председател на синдикалната федерация "Металици" към КНСБ.
Жеваго предлагал още да се приеме синдик по инициатива на представителите на украинския инвеститор, а не по предложение на ръководството.
По-рано вчера на съвместна пресконференция на ръководството на КНСБ и КТ "Подкрепа" в "Кремиковци" беше съобщено, че за двата синдиката
предложението на украинския инвеститор е добро, защото дава възможност незабавно да се възстанови дейността на "Кремиковци" и да се обезпечи възможността за развитието на производството по несъстоятелност на дружество, което според синдикатите би съхранило предприятието.
По-рано днес КНСБ и КТ "Подкрепа" в "Кремиковци" съобщиха, че планират да направят палатков лагер пред сградата на Министерския съвет на 15 юли и да блокират магистралите София-Пловдив и София-Варна в знак на протест срещу неангжираността на държавата към проблемите на дружеството.
Днес тези протестни действия бяха отменени.
Точно преди месец над 1000 души се включиха в митинг шествие на работещите в металургичния комбинат с настояване да бъде създаден висок стандарт на работниците в дружеството, максимално натоварване на мощностите в комбината и превръщането му в европейски комплекс.
Дни преди това стана известно, че "Кремиковци" скоро може да има нов собственик, тъй като контролираната от Прамод Митал "Глобал стийл холдинг" не е изплатила облигациите си за 325 млн. евро, които са гарантирани с активи на комбината.
Срокът за погасяване на задължението е изтекъл на 4 юни, след което притежателите на дълговите книжа могат да си вземат заложените като обезпечение активи, между които 71% от капитала на металургичния комбинат, както и ключови активи на завода като доменното производство и линията за непрекъснато леене на стомана.
Решението на проблема на "Кремиковци" трябва да премине през решението за несъстоятелност,
каза пред журналисти днес зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева, помолена да коментира намеренията на синдикатите за протести.
Янева допълни, че се чакат решения на съда.
Във връзка с намаленото подаване на природен газ за комбината зам.-министърът отбеляза, че става дума за неизплатени задължения на комбината към "Булгаргаз".
Това са задължения между търговски дружества и не може едно търговско дружество непрекъснато да кредитира друго, посочи Янева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!