К акви са косвените последици от употребата на допинг в спорта? В предстоящото историческо издание на списъка с победители в колоездачната обиколка на Франция срещу 1996 г. ще има празно място.
Името на победителя - датчанина Ярне Рийс, бе зачеркнато 11 години по-късно, след признанията му, че е взел допинг. По неговия пример на свой ред и други
седем колоездачи от отбора "Дойче телеком" направиха признания
Последствията от тази афера достигнаха чак до германската политическа класа и правителството обяви, че ще засили юридическите мерки за борба с допинга.
Междувременно зрителите на Тур дьо Франс в Германия се готвят да бойкотират тазгодишното издание.
Ето какво споделя 36-годишният любител на колоезденето Матиас:
"Разбира се, че е разочароващо да установиш, че победителят дължи до голяма степен успеха си на активната намеса на лекаря. Не съм сигурен дали вторият, третият и т.н. не са също с допинг."
Едновременно с това двете най-големи германски телевизии ZDF и ARD заплашиха, че няма да предават обиколката, ако не получат достатъчни гаранции за ангажимента на властите в борбата с допинга.
А това би било голям удар, тъй като досега всеки един етап от колоездачната обиколка
привличаше средно по 1,5 млн. германски зрители пред телевизорите
Неизвестна е засега съдбата на победителя от Тур дьо Франс 2006 Флойд Ландис, който също даде положителна проба на тестостерон в навечерието на 17-ия етап на обиколката през 2006.
В Австрия, известна като страна на белите спортове, истински шок предизвика допинг-скандала на Зимните олимпийски игри в Торино. Шест национални звезди от северните дисциплини бяха изгонени завинаги от спорта.
Вярно, че става дума за състезатели по биатлони и ски бягане, а не по алпийски дисциплини, но
сянката на съмнението падна върху целия австрийски олимпийски комитет
МОК наложи много тежки финансови, а и морални санкции. Австрийците пък откриха, че не всичко под чистия сняг е бяло и че планинският въздух не влияе много добре на спортистите.
Налагаше се да се действа бързо и в началото на юни австрийските власти гласуваха закон, който засилва мерките срещу употребата на допинг.
Опасността за алпийската страна е голяма и се измерва в милиони евро възможни загуби, тъй като не е изключено
спонсорите и рекламодателите да се оттеглят от компрометираните дисциплини
Залцбург освен това е кандидат за Зимните олимпийски игри през 2014, а допинг-скандалът минира шансовете на града за успех.
Хора от спортните среди са на мнение, че днес е невъзможно да се мисли за успехи в професионалния спорт без стимулиращи вещества, но въпросът е какво и как се взема.
Според черната статистика заради допинг досега се отнети 12 медала на спортисти на олимпиади, шест от тях са на български спортисти.
На Олимпиадата в Сидни от 9 положителни проби, 3 бяха български
Проблем е, че вземани в малки дози като лекарства, стимулиращите вещества могат да се намерят в аптечната мрежа.
Например анаболният стероид кленбутерол, може да се купи за 2.80 лв. Така че допингът не е проблем само за професионалните спортисти.
Напоследък кленбутеролът изкушава бодибилдърите да експериментират с него във фитнесите. Манията за мускули е равносилна на пристрастяване към дрогата.
Атлетите, които са ползвали стимуланти, казват, че имат значителен прираст на сила и рязко намаляване на подкожните мазнини.
Заради кленбутерола футболистът от "Берое" Захари Димитров бе наказан от Дисциплинарната комисия на БФС за две години.
"Всичко е лекарства. Когато ги дадеш на здрав човек , ефектът е допинг", обяснява специалист по лекарствата.
Една от причините за костните травми е именно допингът. Той обаче причинява и
хормонални, бъбречни, сърдечно-съдови увреждания
Допингът е риск не само за здравето, но и за кариерата. Звездата на женската лека атлетика Ива Пранджева бе лишена от състезателни права до живот и напусна спорта през 2000 г.
Професионалните отбори се проверяват непрекъснато. Задължителните профилактични прегледи на спортистите у нас се правят в спортен център "Диана спорт", който е собственост на министерството на здравеопазването.
По време на тези прегледи поне петима спортисти са хванати с допинг. За миналата година това са състезатели по силов трибой, по гребане, хандбал, кикбокс и футбол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!