Замразените ДНК клетки щели да се съхраняват в няколко лаборатории по света, за да се осигури тяхното оцеляване, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Сред всички над 3000 видове начело в списъка са северноафриканската антилопа орикс с ятаганоподобни рога, жабата от остров Монсерат, наричана "планинско пиле", жълтото морско конче, полинезийският дървесен охлюв, открит от кап. Кук през 1774 г., и британският полски щурец, чиято популация в началото на 90-те е била сведена до една-единствена колония в Западен Съсекс, с по-малко от 100 екземпляра.
Списъкът включва 1130 вида бозайници (24% от общия брой) и 1183 вида (12%) от птиците, допълва "Дейли телеграф".
В момента застрашени са 10 000 вида, а през следващите 30 години заради промените в климата и отнемането на територии може да изчезнат 1/4 от бозайниците и 1/10 от птиците, предупреждават учените.
Затова се дава приоритет на животни, застрашени от изчезване през следващите пет години, както и на видове, които вече не се срещат в естествената си среда.
Проектът "Frozen Ark" е инициатива на британския Музей по естествена история (NHM.ac.uk), Зоологическото общество в Лондон (ZSL.org) и (Института по генетика в университета в Нотингам.
Вземането на тъканни проби ще бъде труден процес, особено при миниатюрни видове като насекомите, където вероятно ще трябва да бъде пожертван цял екземпляр.
Ной би се гордял с нас, коментират инициаторите на проекта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!