С ъгласно Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, Сметната палата публикува в интернет декларациите и уведомленията, подадени през 2008 г. от задължените по закона лица, и имената на тези, които не са изпълнили това задължение, съобщават от палатата.
Ежегодни декларации са подали 3991 лица, встъпителни декларации - 236 лица, финални декларации - 216 лица.
Не са подали в срок декларация 40 лица, от които 17 лица са подали декларация след срока и след поканата за съставяне на акт за административно нарушение, а 23 лица изобщо не са подали декларация.
Срещу имената на тези 23 лица в регистъра няма въведена декларация или уведомление.
За всички лица, неподали в срок декларация, са образувани административно-наказателни преписки за търсене на отговорност.
Сред неподалите декларации са
зам.-министърът на правосъдието Илонка Райчинова и председателят на СОС Андрей Иванов.
В списъка от общо 40 души са и имената на прокурора от ВКП Ангел Дончев, както и на Стефан Черноколев - зам.-директор на ДНСК. Общо 13 са кметовете, зам.-кметове на общини и райони и председатели на общински съвети, които също не са подали декларации пред Сметната палата.
В списъка са имената на петима съдии, осем прокурори и трима следователи. Общо седем са членовете на ръководни органи на политически партии, които са пропуснали да подадат декларации до 30 април тази година - от СДС, ДПС, "Ред, законност и справедливост,"Евророма" и "Новото време".
Декларации по закона подават президентът и вицепрезидентът, членовете на правителството, депутатите и евродепутатите, кметове, магистрати. Срокът за подаване на ежегодните декларации е 30 април, като до 31 май могат да се правят промени в тях. Когато няма промяна в обстоятелствата, подлежащи на деклариране, лицата подават уведомление. Срокът за подаване на встъпителни или финални декларации е до един месец от датата на встъпване или освобождаване от длъжност.
Списъкът с имената на неподалите в срок декларация днес ще бъде изпратен на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите за предприемане на действия по реда на глава 14 и 15 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и на председателя на Държавната агенция "Национална сигурност", каквото е изискването на закона.
Лидерът на ДПС Ахмед Доган притежава три имота в родното си село Дръндар, Варненско. В годишната декларация е е записал, че е купил три имота с пари от заплати.
През 2006 г. е купил две дворни места в село Дръндар - от 1210 кв. м. и от 1485 кв. м., съответно срещу 1493 и 1697 лв. или квадратният метър земя струва малко над 1 лев.
През 2002 г. е купил и терен от 13 740 кв. м. за 18 360 лв. Върху терена имало сграда, която, според декларацията, е с 250 кв. м. разгъната площ. Доган е посочил, че е купил и трите имота с пари от заплата. Този имот е плод на проверката на атикорупционната комисия, а официалното му предназначение е център за обучение на кадри. Лидерът на ДПС не е декларирал нито лев спестявания.
Президентът Първанов теглил 80 хил. лв. кредит през 2007 г. пише в имуществената му декларация, поместена на сайта на Сметната палата. Той и съпругата му Зорка Първанова са купили три декара нива в село Иваняне, Софийско за 45 238 лв.
Премиерът Станишев и председателят на Народното събрание Георги Пирински са уведомили палатата, че няма промяна в имотното им състояние.
Симеон Сакскобургготски декларирал, че има в банка 3.8 млн. лева. Най-големият му влог от 3 613 866 лева е в чужбина.
Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев е записал, че има по сметка 250 хил. лв., основната част от които са се появили от продажбата на жилище в Лондон, което министърът е закупил по времето, когато е работил в британската столица.
Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова е декларирала около 120 хил. лв. в банка, които дошли от "заплати и дарения".
"Най-бедният" министър е Асен Гагаузов - с едва 2 хил. долара на сметка
Бившият военен министър Веселин Близнаков има 55 000 лева на влог, а министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров - 50 000 лева.
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров е купил апартамент за преустрояване в стоматологични кабинети за 195 хил. лв., но е теглил заем от 156 хил.
Министърът на правосъдието Меглена Тачева е дала 116 хил. лв. за къща с дворно място в Банкя и е изтеглила заем от 56 хил..
Бившият министър на вътрешните работи Румен Петков и съпругата му през 2005 г. си купили апартамент в София от 143 кв. м. за 96 хил. лв. със заеми и собствени средства. През 2006 г. са наследили къща с двор в село Езерово, Белослав, а през 2007 г. купили гараж в София с площ 23 кв. м. за 20 200 лв. и парцел в Борика, Ихтиман за 1300 лв. Съпругата му е теглила кредит от 48 700 лв., а той от 14 300 лв.
Сегашният вътрешен министър Михаил Миков като депутат през миналата година е спестил от заплата си 22 000 лева. С пари от заплата е купил акции в ''Билборд-АД'', ''Централна кооперативна банка'', Медика АД и други дружества.
И Бойко Борисов извършил изгодни покупко-продажби на земи
Столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов е декларирал, че е закупил парцел в родното си място Банкя от 462 кв. м. на нищожната цена от 3497 лева, а е продал парцел в Драгалевци от 450 кв. м. за 90 хиляди лева. Отделно имал 125 хиляди лева в банка.
Министърът на отбраната Николай Цонев, когато е бил само директор на ИА ''Социални дейности към МО" е декларирал налични 23 000 лева, и близо 96 хиляди лева в банка.
40 висши държавни служители не са подали декларации
Декларации са подали около 6000 лица. Не са подали в срок декларации 40 лица. От тях 17 са направили това след срока и след предупреждението за съставяне на акт за административно нарушение, а 23 лица изобщо не са си направили труда да спазят закона.
Сред лицата, които не са подали декларации са зам.-министърът на правосъдието Илонка Иванчева-Райчинова, съдии, прокурори, кметове, зам.-кметове и председатели на общински съвети, сред които и председателят на СОС Андрей Иванов, за който се знае, че преди да заеме постът е имал развит бизнес в столицата.
За всички лица, неподали в срок декларация, са образувани административно-наказателни преписки за търсене на отговорност, а списъкът с имената ще бъде изпратен на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите за извършване на проверки, предупредиха от Сметната палата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!