В септемврийския брой на "Нашънъл джеографик" (National Geographic) един от най-популярните автори на списанието - Кати Нюман, прави проучване за значението и ролята на обувките през вековете.
Статията в българското издание със заглавие "Всяка обувка разказва история" разкрива интересни факти и любопитни моменти от интерпретирането на модата при обувките в различните епохи.
Читателите ще проследят каква е символиката и значението на обувките - от праисторическите сандали до моделите на Маноло Бланик за сериала "Сексът и градът".
Всяка обувка разказва различна история, а авторката интерпретира тези разкази чрез света на модата и естетиката по забавен и интригуващ начин.
В септемврийския брой на изданието на Националното географско дружество на САЩ се отделя специално внимание и на една загадъчна област в североизточната част на Китай.
В Китай тя е позната като Дунбей, но по света е известна под името Манджурия.
Някога възвеличавана от Мао Дзедун като сърцето на комунистическата индустриална революция със своите фабрики и мини, днес тя се е превърнала в област с нисък жизнен стандарт и високо ниво на екологично замърсяване.
Авторът на "Нашънъл джеографик" Брук Лармър обаче вижда признаци за промяна на положението в Манджурия. Успехът е възможен с помощта на чужди инвестиции.
С надеждата да спре разрухата, правителството в Пекин е похарчило милиарди долари през последните години за възстановяването на региона. Китай се опитва да привлече инвеститори, дори от страни като бившите си окупатори Япония и Русия.
Авторът разказва как работниците от тази някога велика земя се борят за по-добро бъдеще. Североизтокът се опитва да достигне темповете на икономически растеж, които доведоха останалата част от Китай до лидерска позиция в световната икономика.
По традиция в новия брой на списанието има и статии, които демонстрират изследователския дух и авантюристичната природа на човека, готов на всичко в желанието си да надзърне в невиждани досега кътчета на планетата или да посети места, където от векове не е стъпвал човешки крак.
На малък остров близо до бреговете на Папуа-Нова Гвинея група изследователи от цял свят предприемат двумесечна експедиция, пълна с опасности.
Движейки се през ждрелото на планинска река, те достигат до живописна, но коварна варовикова пещера. Като следва подземното течение, екипът открива зашеметяващи водопади и внушителни каменни зали с размера на киносалони.
В списанието е поместен и разказът на изследователския екип Дерек и Бевърли Джубърт - съпружески тандем, пътешестващ в района на делтата на река Окаванго, Ботсуана.
Чрез зрелищни кадри отблизо сем. Джубърт представят на читателите драматичната среща на хищник и плячка - между стадо лъвове и стадо африкански биволи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!