П оследният заплануван от НАСА (NASA.gov) полет ще се състои на 31 май, 2010 г., четири месеца преди да бъде пенсионирана въздушната флотилия след 30-годишна служба предават агенциите.
Желанието на НАСА да изпрати отново хора на Луната, а по-късно и на Марс, може и да не се реализира поради неадекватното финансиране на агенцията, съобщиха миналата седмица експерти.
В специален доклад на комисия към американския Конгрес се посочва, че подготовката за пенсиониране на совалките и замяната им с нов тип апарат, носещ работното име "Орион", е под сериозен въпрос.
Голяма част от членовете на комисията и поне един астронавт са съгласни с подобно твърдение.
В доклада се изтъква, че програмата "Констелейшън", която по план трябва да започне да функционира през 2015 г., изостава във всички възможни звена - финансиране, проектиране и технологично оборудване.
Пример за това е идеята за употреба на вариант на топлинния щит, използван от програмата "Аполо" през 60-те и 70-те години, пропаднал, тъй като съвременните експерти не били в състояние да го пресъздадат и да гарантират сигурността му.
В резултат и двата планирани в рамките на програмата апарати - пилотираният "Арес 1" и изследователският "Орион", са пред реална опасност да не полетят изобщо.
"Ако се случи нещо лошо при разработването на "Арес" и "Орион", цялата програма "Констелейшън" може да бъде изоставена, а завръщането на хората в открития Космос да се забави за неопределено време", пише в доклада.
Съществуващите площадки и комплекси за тестове са недостатъчни за проверка на новия двигател на "Арес 1", който засега обезпокоително вибрира. И двата апарата освен това имат "проблеми с теглото", пише още в документа.
"Всички тези неясноти и проблеми поставят НАСА пред ситуация на невъзможност за ясни оценки за завършването на проекта", заключава докладът.
По-рано през седмицата служители на космическата агенция съобщиха на Конгреса, че през следващите години между 5800 и 8000 работни места ще трябва да бъдат съкратени поради закриването на програмата на совалките, предвидено за 2010 г.
"От самото й начало изследователската програма на НАСА страда от недостатъчно финансиране и невъзможност бързо да проектира космически кораби от ново поколение", песимистично отбелязва Марк Удъл, демократ от Колорадо и председател на комисията по аеронавтика към Камарата на представителите.
За 2009 г. агенцията е поискала 3 млрд. долара за "Констелейшън", но едва ли ще ги получи.
Спирането на совалките през 2010 г. може да доведе до загуба на 8000 работни места предприемачи на НАСА от чужди фирми и още 600 в самата агенция, съобщи НАСА във Вторник.
По искане на конгреса, НАСА направи първата оценка на възможната загуба на работни места, след като совалките се пенсионират и постепенно се премине към програмата "Констелейшън" (съзвездие), където се разработва нужната техника за завръщане от Луната и по-късно от Марс.
Кореспондентът на НАСА по космическите операции Уилиям Герстенмайер твърди, че в крайна сметка загубата няма да се окаже толкова лоша, колкото изглежда сега. Много от специалистите ще се прехвърлят на проекта "Констелейшън" за разработката на нови космически апарати и ракети.
Това ще стане най-рано 2015 г., за когато е насрочен първия полет на "Орион" - корабът, който трябва да закара астронавти до Луната.
Също така някои от работниците на НАСА може да се прехвърлят в частни компании и отново да работят за агенцията като външни предприемачи.
Герстенмайер също така спомена, че голяма част от работната ръка на НАСА може да се пенсионира. Около 25% от хората, работещи в агенцията са във възраст за пенсиониране.
Най-тежка може да е загубата за Космическия Център "Кенеди" във Флорида, който се грижи за обслужване на совалките. Те могат да загубят 6400 от 8000-те си работници.
Дейв Уелдън представител на републиканците в Камарата на Представителите на САЩ нарече загубите "жестоки" и намекна, че показват колко неадекватен и ниско-бюджетен е космическият план на правителството на Буш.
Космическият апарат на НАСА "Феникс" кацна успешно близо до северния полюс на Марс на 25 май, когато в САЩ отбелязват Деня на загиналите във войните.