П оследното разширяване на ЕС не е като другите, ще има присъединяване втора класа, отбелязва ДПА няколко обобщаващи материали, посветени на присъединяването на България и Румъния в съюза.
ЕС ще има вече 27 членове и 493 млн. граждани. В Брюксел обаче не се очакват празнични фойерверки, тъй като никога досега в 50-годишнината си история и петте си разширявания ЕО/ЕС не са приемали нови членове с толкова много "условни клаузи", коментира агенцията.
"Прусаците на Балканите" идват, гласи заглавието на втория материал по темата. Корупция, мафия и евтини почивки на Черно море често съвпадат с представите за бъдещата страна членка на ЕС България, се казва в публикацията.
Самите българи предпочитат да възприемат страната си като пресечна точка на антични култури и като родината на розовото масло. Вината за проблемите в страната като бедността и поръчковите убийства най-често се прехвърля на "корумпирани и егоистични" политици, посочва ДПА.
Третата тематична публикация насочва вниманието към факта, че България заменя Латвия като най-бедната държава в ЕС. Миналата година БВП на глава от населението е бил около 2600 евро, подчертава агенцията и припомня редица основни показатели за страната ни като площ, население, религия и икономическо положение.
Решението на ЕС засега да постави спирачки на присъединяването на нови членове изпраща опасно послание на кандидатите и може да забави реформите в тези страни, се казва в доклад на комисията по външна политика в американския Сенат, цитиран от Асошиейтед прес.
Според документа Грузия, Украйна, Армения и Молдова са изразили ясно желание да станат членове на ЕС заради икономическите и политически предимства, които произтичат от присъединяването.
Но без надеждата за членство в ЕС, правителствата на тези страни ще останат под много слаб натиск както от собствените си общества, така и от западните демокрации, за да продължават по пътя на демократизацията, смятат сенаторите.
В доклада се припомня, че през януари руският президент Владимир Путин подписа спорен закон за контрол над местните и чужди неправителствени организации, действащи в Русия.
Документът поставя под съмнение стабилността в бивши съюзници на Съветския съюз в Централна Европа, поели по пътя на демокрацията и членството в ЕС. Посочени са конкретно страните от т. нар. Вишеградска четворка - Полша, Чехия, Словакия и Унгария.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!