К осмополитният парижки квартал Бел Вил е много популярен. Тук живеят най-много творци на квадратен метър в цяла Европа.
Всяка година хората на изкуството отварят вратите на своите ателиета за широката публика. Но бъдещето на 250-те артисти от Бел Вил е обезпокоително. Причината -
спекулации с недвижими имоти
В началото на 70-те години творците започнали да се настаняват в квартала, заемайки помещенията на търговците там. Процесът продължава до края на 80-те години.
Днес представителите на изкуството имат проблеми и са принудени да се мобилизират. Една от тях е Сюзел Галиа, която живее в скулптурно ателие в Бел Вил.
Наоколо има още много ателиета - около десетина, като в повечето се работи каменна скулптура.
Именно в този двор е създадена Асоциацията на ателиетата на Бел Вил през 1989-90 г. В началото тя се ражда в защита на ателиетата, от една страна, и от друга - за популяризиране пластичните изкуства, изобщо артистичния живот заедно с живота в квартала.
В този артистичен квартал са обединени различни общности от почти всички континенти. Самата Сюзел признава, че много често скулптурните й работи са повлияни от контакта с останалите творци и напоследък изпод длетото й се раждат лица с азиатски черти.
Италианската художничка Федерика Надалути също е избрала Бел Вил, за да твори.
"Човек свиква бързо с Бел Вил. Най-прекрасното е, че това е град в града.
Лично аз винаги правя сравнение с моето родно италианско село и тази космополитност тук, завладяваща всеки, който върви по улиците и който неизбежно се пренася в своето село в Африка, Азия, Турция, Мароко и по целия свят.
Мисля, че всичко това ми помага. Защото когато вървиш по улицата смесицата от живот и енергия уравновесява", разказва Федерика.
Повечето наеми в Бел Вил остават умерени, но и дейността на творците е скромна.
Част от тях са принудени да напуснат,
защото не могат едновременно да поддържат ателие и апартамент, където да живеят.
Затова напоследък изходът за много артисти от Бел Вил е заселване в провинцията.
Интересът към недвижимите имоти у нас нарасна заради конкурентните цени в сравнение с Испания, Португалия, Хърватия.
У нас също има спекулации на пазара на имоти, но купувачи и продавачи сами поемат рисковете, споделят брокери.
Спекулациите се появиха в резултат от очакванията за повишаване на цените вследствие на еврочленството на България.
От известно време се говори за т.нар ценови балон,
особено в столицата и в курортните селища.
Самите брокери признават, че има сериозно надценяване на имотите, специално в София, защото има наплив на купувачи от провинцията, които купуват апартаменти за своите деца, студенти в столичните ВУЗ-ове.
В момента има и много хора, които местят офисите си в София и заедно с това преместват местоживеенето си.
Деян мести музикалния си бизнес от Варна в София и се насочил към купуване на къща в Драгалевци, защото част от известните хора от шоубизнеса предпочитат този квартал.
Високите цени на жилищата в повечето случаи не отговарят на качеството на строителството. Голяма част от сделките не се изповядват на реалната им цена, признават брокери.
При някои имоти цените скачат два-три пъти повече над реалната стойност. Практически това се прави в началото на годината, после
към средата на годината настъпва "отрезвяване"
Затова младо семейство фотографи смята да изчака за мезонета с ателие, което са си харесали в един от най-привлекателните столични квартали - "Лозенец".
Цената от 256 хил. евро, която сега им предлагат, не им се вижда атрактивна. Досега младото семейство е живяло в Калифорния и цените за това, което се предлага тук, ги шокират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!