С игнал за бомба в храма "Света Неделя" провали опелото на убития миналата сряда банкер Емил Кюлев.
Анонимен сигнал бил подаден според МВР малко преди 14 ч., когато трябваше да започна поклонението.
Служители на спецслужбите пристигнаха веднага и направиха предварителен оглед. Не съобщиха дали сигналът е фалшив, но поклонението бе опорочено. То започна с половин час закъснение в присъствието на извънредно много униформени и цивилни служители на реда.
Траурната церемония беше прекратена на 15-та минута и присъстващите в църквата бяха приканени бързо да напуснат.
Ковчегът бе изнесен, а който искаше, можеше да остави цветя и венци пред снимка на покойния.
Пред "Света Неделя" се бяха събрали много хора - близките на покойника, колеги, приятели, политици, висши държавни чиновници, популярни личности. Сред тях: вицепремиерът и министър на образованието Даниел Вълчев, зам.-министърът на вътрешните работи Камен Пенков, директорът на Националната следствена служба Ангел Александров, главният данъчен директор Николай Попов, председателят на Държавната агенция по младежта и спорта Весела Лечева, шоуменът Слави Трифонов, директорът на Националния исторически музей и член на ръководството на БСП проф. Божидар Димитров, банкерът Емир Хърсев, адвокат Тодор Батков, криминалистът Ботьо Ботев, общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев, бившият областен управител на София и настоящ депутат от НДСВ Олимпи Кътев, главните редактори на "24 часа" Венелина Гочева и на "Труд" Тошо Тошев, бившият правителствен говорител Димитър Цонев, съветници на президента Първанов.
Според наблюдателни репотрери са присъствали и приближени на застреляния през август в "Слънчев бряг" собственик на ВАИ Холдинг Георги Илиев.
Емил Кюлев беше застрелян в джипа си в сряда сутринта на бул. "България". Министърът на вътрешните работи Румен Петков нареди на полицията, жандармерия и баретите да правят показни акции по улиците, за да проверяват хора и автомобили, които им се струват съмнителни.
Високопоставени политици и държавници - министър-председателят Станишев, министри, главният прокурор, депутати заявиха, че убийството на Кюлев "е политическо, няма нищо общо с досега извършените показни убийства у нас, цели дестабилизирането на България и иска да постави препятствия пред влизането на страната в Европейския съюз".
Президентът Георги Първанов беше един от малцината, който, заедно с опозиционните СДС и ДСБ, се възпротиви на поисканите от министърРуменв Петков въвеждане на извънредно положение и намеса на армията.
Първанов заяви, че престъпниците едва ли ще останат само на ниво вътрешна саморазправа и може да се очакват по-тежки провокации към държавата и обществото и затова групировките трябва да бъдат незабавно притиснати с цялата държавна мощ.
Първанов критикува факта, че лица с висящи дела, стоящи в основата на престъпни действия, продължават безнаказано да се разхождат по улиците.
За някоко дни са арестувани вече близо 150 души. Сред тях са братята Маринови - Големият и Малкият Маргин, които са затворени за 72 часа и от прокуратурата твърдят, че в понеделник ще им бъде предявено обвинение.
Източници от полицията и прокуратурата разпространиха в медиите, че са арестувани и хора на могъщата варненска груупировка ТИМ - собственик на "Химмипорт", пристанища, курортни комплекси, самолетна компания, телевизия М САТ и др. От ТИМ гневно отрекоха тази информация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!