Та а са курсовете ?Библиотечно-информационни науки и културна политика? и ?Управление на информационните ресурси?.
С две магистърски програми специалност „Библиотечно-информационни науки” (БИН) в Софийския университет ще посрещне студентите през новата академична година. Това са курсовете “Библиотечно-информационни науки и културна политика” и “Управление на информационните ресурси”.
Специалност “БИН” в рамките на Философски факултет на Софийски университет се развива динамично и се стреми да се утвърди като водещ център за обучение на БИН-специалисти в страната и да покрива Европейските стандарти за образование. Основната цел на учебните планове е да се постигне разнообразие от професионални компетентности в областта на библиотечно-информационните дейности и да се подготвят специалисти, които да са в състояние да се адаптират към бързо променящата се информационна среда.
Магистърска програма “Библиотечно-информационни науки и културна политика” е насочена към интегративна подготовка на специалисти в основните културни институции – библиотеки, музеи, архиви. В процеса на обучение се задълбочава знанието за съвременните културно-информационни процеси, изграждат се практически умения за качествено информационно обслужване със съвременни технологии, усвояват се маркетингови и управленски умения за работа на културния пазар и за формиране на национална и регионална културна политика.Приемът по тази програма изисква завършена бакалавърската степен на БИН, или бакалавърска и магистърска степен от други специалности. Формата на обучение е задочна. Срокът на обучение е съответно три семестъра (за неспециалисти в областта на БИН) и два семестъра (за завършили специалност БИН). Завършилите магистърската програма получават професионални компетентности за: работа в библиотеки, информационни центрове, музеи, читалища и други научни и културни институции; за ръководство и управление на културно-информационни институции на национално и регионално ниво; за координиране на информационните връзки и мрежи между културните институти и звена на национално и регионално равнище; за информационното осигуряване на науката, образованието и културата; за информационното обслужване на бизнеса; за експертни анализи и оценки на проекти, гарантиращи достъп до информационните ресурси в страната и чужбина и информационен обмен на България с други държави.
Обучението по втората магистърска програма – “Управление на информационните ресурси”, е насочено към получаване на знания, свързани с организацията, управлението и разпространението на информация. Усвоените умения и опит превръщат завършилите магистратурата в специалисти, които могат да се ориентират в динамиката на информационната среда и да предлагат анализи, обобщения и интерпретации на информация, съобразена със специфичните потребителски нужди. Те могат да предоставят качествена, ефективна и персонално насочена информация, информационни услуги и продукти, в предпочитани от потребителите форми.
Управлението на информационните ресурси е основна дейност в модерните организационни структури, свързана с осигуряването на ефективна информация и комуникация между организацията и нейната социална среда.
За прием по специалността се изисква кандидатите трябва да имат завършено висше образование на бакалавърска или магистърска образователно-квалификационна степен. Формата на обучение е редовна.
Срокът на обучение е в рамките на 3 семестъра.
Програмата съчетава лекционни курсове, семинари и четири избираеми (специализиращи) курсове, както и учебно-производствена практика. Курсът е ориентиран към овладяване на умения от магистъра по управление на информационните ресурси да издирва, анализира, синтезира и структурира информацията, предоставяйки я на качествено ново ниво, с което подобрява управлението, конкурентността и ефективността на организацията; да осигурява стратегии за ефективно използване на информационните ресурси в правителствени и неправителствени организации, бизнеса, науката, образованието, културата, медицината, юридически кантори, фирми, документационни центрове и други сфери и институции от обществения живот и по този начин участва в провежданата от тях политика; да участва директно в системната оптимизация на новите информационни технологии и информационни ресурси и е отговорен за обучението на персонала, свързано с тях.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!