Б ившият американски президент Бил Клинтън вдигна на крака делегатите на Единадесетата конференция за измененията на климата с реч, в която осъди Джордж Буш заради позицията му срещу целия свят.
Клинтън пристигна в Монреал за закриването на форума на високо равнище по покана на неправителствената организация за опазване на околната среда "Сиера клъб".
Преди осем години, при подписването на споразумението в Киото тогавашният вицепрезидент Ал Гор, който бе начело на американската делегация, се присъедини към протокола. След това обаче Сенатът отказа да ратифицира документа, който до сега е одобрен от175 страни.
Бил Клинтън припомни тези факти, и добави че води борба за екологични и природосъобразени технологии и енергии вече 30 години. Той апелира за търсене на различни пътища за обща борба с глобалното затопляне.
"Аз съм за поставяне на конкретни цели и задължения, но има и други начини за подобряване на условията на нашата планета", каза Клинтън. Той посочи за пример 21 кметове на американски градове, които водят активна политика за намаляването на емисиите вредни газове и визира щата Калифорния като лидер по отношение на "зелени проекти".
Клинтън окачестви като неправилна позицията на Буш, но подчерта, че има начин за общи действия със сегашната американска администрация и той трябва да бъде намерен.
По-рано ръководителят на делегацията на ЕС припомни думите на Уинстън Чърчил пред американския конгрес: "Американците винаги взимат накрая правилното решения, но едва след като са изчерпали всички останали възможности".
САЩ продължават да се "дърпат" от общите преговори, включително и от твърде компромисния вариант, предложен от председателя на конференцията Стефан Дион.
"Ако нещо прилича на патица, ходи като патица и казва "па-па", значи то е патица" ? иронично коментира текста на Дион главният преговарящ от американска страна Харлан Уотсън.
Това възмути представителите на екологичните организации и те масово започнаха да купуват сувенирни патици в знак на протест срещу позицията на САЩ.
Все пак до късно вечерта в четвъртък имаше надежда, че споразумение между САЩ и останалите ще бъде подписано. Мненията в кулоарите обаче доста се разминаваха. Говори се за алтернативна съвместна инициатива под формата на съюз, към който САЩ ще се опитат да привлекат страни като Австралия, Индия, Южна Корея и Япония.
Много решения бяха гласувани през последния официален ден от конференцията. Някои се отнасят за начините на приложение на механизмите за мониторинг на прилагането на решенията от Киото и санкциите към държавите, които не успеят да изпълнят квотите си за намаления на емисиите парникови газове.
База за общи идеи и цели за намаляване на вредните емисии след 2012 г. също бе намерена. Подписалите протокола от Киото държави сега ще разполагат със седем години за ратифициране на бъдещите квоти.
За България особено важно е влизането в сила на механизма "съвместно изпълнение", според който развитите индустриални държави ще финансират екологични проекти в други развити държави с икономика в преход, като нашата и ще получават в замяна кредити за изпълнение на задълженията си по Киото.
България се счита за добра дестинация за изпълнение на проекти "съвместно изпълнение" и развиването на този механизъм ще доведе до много бонуси за страната ни. Даниела Стойчева, която е национален координатор по измененията на климата, бе председател на контактната група, която подготвяше текстовете за влизането в сила на механизма.
До момента в България има одобрени 12 такива проекти, които ще доведат до намаляването на еквивалента на 13 милиона тона въглероден диоксид до 2012 г., каза ръководителят на нашата делегация в Монреал, зам.-министърът на околната среда и водите Йордан Дардов.