0
В сряда във Великобритания с голям интерес се очакват резултатите от разследването на лорд Хътън, което трябва да изясни обстоятелствата около смъртта на военния експерт Дейвид Кели. Инспекторът на иракските биологически оръжия за масово поразяване бе открит мъртъв близо до дома си, след като попадна в центъра на конфликта между правителството и Би Би Си, породен от репортаж на Андрю Гилигън, в който твърди, че правителството е преувеличило непосредствената заплаха от иракските оръжия. Д-р Кели бе назован като източник на информацията за репортажа на Би Би Си (BBC.co.uk).

Седмица, преди да бъдат оповестени заключенията на разследването "Хътън", предаването "Панорама" на Първи тв канал на Би Би Си излъчи 90-минутен документален филм по темата, в който, освен правителството, критикува и ролята на медията в събитията, довели до смъртта на Дейвид Кели.

На тази тема е интервюто на Наталия Илиева от Българската редакция на Би Би Си с Гарет Прайс - бивш шеф на Би Би Си-Уелс и директор на медийната фондация "Томсън", работила и с БНР и БНТ. Първият въпрос към Гарет Прайс бе как приема филма на "Панорама" за разследването "Хътън"?
- Това беше много детайлен, справедлив и безпристрастен документален филм по отношение на равностойните критики, които отправи и към правителството, и към Би Би Си. Интересното е - и това е голяма рядкост, - че медийна организация от калибъра на Би Би Си има смелостта и възможността да направи самокритично, откровено предаване. Това е уникално дори за предаването "Панорама", което от почти 50 години със задълбочените си разследвания се наложи като институция с огромна репутация сред британците.

Предаването за разследването "Хътън" не разкрива нещо ново и не дава оценки, а просто направи възстановка с актьори на фактите.
Необичайното е, че Би Би Си като страна в един много остър конфликт можа да направи безпристрастно и обективно предаване, като по този начин успя да изпълни обществените си задължения в духа на най-добрите стандарти и традиции на медията.

Според мен това е случаят, в който Би Би Си прави най-сериозната равносметка на ролята си в обществения живот, без никакво вмешателство от страна на ръководството на корпорацията. Впечатли ме, че генералният директор Грег Дайк е видял предаването за първи път, когато то бе излъчено в сряда.

- Естествено ли е предаване на Би Би Си да бъде критична към Би Би Си. И какви точно критики отправи "Панорама"?
- Като проблем беше изтъкнато това, че репортерът Андрю Гилигън е допуснал грешки в материала си и че в миналото е бил критикуван от началниците си за неточно изразяване. Беше казано, че макар като цяло съдържанието на репортажа му да е вярно, някои детайли в него не са правдиви. Генералният директор на Би Би Си също бе критикуван, въз основа на признанието му, че няколко седмици не е знаел достатъчно за проблема, въпреки че като шеф на медията е отговорен за цялостната й редакционна политика. "Панорама" освен това показа ясно, че Надзорният съвет на Би Би Си, чиято работа е да наблюдава дали медията изпълнява стриктно Хартата за дейността си, е допуснал грешка с твърдата си защита на журналиста Гилигън, без да провери сериозно случая и записките му.

Да, "Панорама" беше в позицията да критикува Би Би Си, защото това е част от стремежа за независимост при отразяване на значими обществени събития.

- Не е ли всъщност това много умен ход от страна на Би Би Си - признавайки собствените си грешки, да постави в неудобно положение правителството седмица преди заключенията на лорд Хътън?
- Може и така да се тълкува, но всъщност, от една страна, трябва да се каже, че Би Би Си бе длъжна честно да признае грешките си, за да спаси репутацията си. Очевидно е, че Би Би Си не иска да допусне световната слава на медията да бъде опетнена от един-единствен репортаж. От друга страна, може да се каже, че това е изключително умен ход, тъй като Би Би Си призна грешките си, докато правителството, поне досега, не се извини за нищо. Общите очаквания са, че когато лорд Хътън обяви в сряда заключенията от разследването на смъртта на Дейвид Кели, той ще критикува и правителството, и Би Би Си.

- Това издание на "Панорама" завърши с думите, че не само д-р Кели е жертва в този случай, но и истината, както и, може би, репутацията на две основни британски институции - правителството и Би Би Си. Накърнена ли бе репутацията на Би Би Си от случая "Кели"?
- Не. Мисля, че стана точно обратното, затова не съм съгласен с края на предаването, защото той не отразява как Би Би Си се приема по света. Основното е самият факт, че Би Би Си влезе в конфликт с правителството - нещо, което може да стане в много малко други страни. В случая Би Би Си успя да запази независимостта си. Всъщност това, което се случи, беше, че Би Би Си демонстрира прекалена независимост и прекалена защита на позициите си. Точно тук Би Би Си допусна грешка, но не може да бъде обвинена, че е отстъпила пред правителството - което често е проблем на много медии по света, включително и в САЩ. Много от големите американски компании са виновни за това, че бяха явно проамерикански, а не безпристрастни при отразяването на иракската война.

- Медийната фондация "Томсън", която ръководите, е работила в повечето страни в Източна Европа, включително и в България. Какви са впечатленията ви за стремежа към независимост от политиците в новите източноевропейски демокрации?
- В страните от Западна Европа журналистиката е независима от политически натиск, особено в скандинавските държави. Прекалено много страни по света обаче смятат, че са демократични, но не допускат независимост на журналистиката. А когато журналистиката е зависима, не може да се говори за истинска демокрация.

Журналистиката в България безспорно извървя дълъг път след падането на комунизма. Моето впечатление обаче е, че продължава да има фино оказвано задкулисно влияние, което поставя журналистите в повечето бивши комунистически страни в ужасното положение да са под натиска от страна на правителствата.

Специално в България забелязвам силната тенденция за смяна на директорите на държавните медии при всяка смяна на правителството. В истински демократичните държави такова нещо не става просто защото никой не очаква всяко правителство да идва със свое ръководство на медиите.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 6 минути

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 2 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 2 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 3 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 4 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 4 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 4 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 4 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 4 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 5 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 5 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 5 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 5 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 6 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай