С пециалните служби на САЩ и Великобритания са помогнали на новото ръководство на силите за сигурност на Сърбия да залови бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич, съобщава лондонският вестник "Файненшъл таймс".
Вестникът отбелязва, че сръбските власти са получили оперативна информация преди няколко седмици. Сръбските сили за сигурност обаче не извършили ареста, докато прозападният президент Борис Тадич не поставил свой човек начело на Агенцията за сигурност и информация.
"Файненшъл таймс" се позовава на западни разузнавателни източници, които твърдят, че САЩ и Великобритания тясно са сътрудничили, използвайки едновременно човешки контакти и технически средства за откриването на Караджич.
В същото време Рийд Стивънс от Ройтерс пише от Амстердам, че прокурорите и съдиите на ООН вероятно ще поискат ускоряване на процеса, за да избегнат продължителното съдопроизводство, което трибуналът в Хага провеждаше в миналото.
Очаква се тази седмица Караджич да бъде изпратен в Холандия, за да се изправи пред Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, (un.org/icty) създаден преди 15 години, за да разследва престъпленията, извършени по време на войната в Босна през 1992-1995 г.
Според експерти, прокурорът Серж Брамерц и неговият екип от юристи се очаква да избегнат маратон подобен на делото, което приключи преждевременно преди две години със смъртта в затвора на бившия югославски президент Слободан Милошевич.
"Делото не трябва да продължи повече от година", каза Аврил Макдоналд, преподавател в университета в Грьонинген и специалист по съдебните процедури на трибунала. "Те ще се опитат бързо да стигнат до присъда".
По време на продължилия четири години процес срещу Милошевич прокуратурата призова почти 300 свидетели, а годишният бюджет понякога надвишаваше 270 млн. долара.
Трибуналът трябва да излезе в почивка следващата седмица, но официалните представители казаха, че необходимите съдебни стъпки, като например първото явяване пред съда, ще се състоят, като на разположение през цялото време ще бъде дежурен съдия.
Ричард Дикър, директор на програмата Международна справедливост към организацията Хюмън райт уоч, заяви, че продължителността на процеса срещу Караджич ще зависи от това по кои обвинения прокуратурата ще реши да го притисне и дали Караджич ще избере да се защитава сам.
"Офисът на прокурора трябва да се съсредоточи върху обвиненията в процеса при най-представителен подбор на примери за най-сериозните престъпления, за които има достатъчно доказателства," заяви Дикър.
Хагският трибунал за бивша Югославия, основан през 1993 г., бе планирано да бъде закрит през 2010 г., но този краен срок почти сигурно ще бъде удължен в светлината на ареста на Караджич и надеждите, че Ратко Младич, военният лидер на босненските сърби и последният важен беглец от трибунала, ще бъде арестуван.
Съдът за военните престъпления в бивша Югославия в Хага, първият трибунал за военни престъпления след процесите в Нюрнберг и Токио след Втората световна война, е обвинил 161 души и държи под арест 37 обвинени военнопрестъпници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!