Шарлот Уайт е родена три месеца преди термина и страда от сериозни дихателни и неврологични проблеми.
Според докторите 11-месечната Шарлот изпитва постоянна болка. Те твърдят, че е нечовешко, макар и понятно, искането на родителите за поддържане на живота й на всяка цена.
Бебето е включено към апарат за изкуствено дишанe. Без него то е обречено, тъй като не може да диша самостоятелно.
Съдът, произнесъл се в полза на лекарите е обявил, че на Шарлот трябва да бъде предоставено "колкото е възможно повече време с родителите и да посрещне края си, обкръжена от нежните грижи на тези, които най-много я обичат".
Била е разглеждана и възможността за трахеотомия (операция, при която се поставя тръба, с помощта на която се диша), но е била отхвърлена, допълва Newsru.com.
Коментирайки решението на съда, председателят на Комитета по етика към Британската медицинска асоциация д-р Майкъл Уилкс заяви, че делото е било изключително трудно и емоционално за всички.
"Когато между родители и лекари няма съгласие за това дали да бъде поддържан или не живота на тежкоболно дете, единственият път за разрешение на казуса е предоставянето му на съда", допълва Уилкс.
Родителите на 11-месечното момиченце, които очакват още едно дете, заявили, че няма да оспорват решението.
Според британски експерти случаят е един вид фактическо признаване на евтаназията. Делото "Шарлот Уайт" впоследствие може да бъде използвано като прецедент.
Решението на Върховния съд е водещо за по-голямата част от британските вестници.
"Шарлот трябва да бъде оставена да умре", пише "Таймс"; "Оставете Шарлот да умре", обявява от своя страна "Дейли телеграф". И двете издания публикуват големи снимки на бебето.
"Индипендънт" си е спестил заглавие по темата и публикува основната част от съдебното решение, което дава правото на лекуващите лекари да оставят Шарлот да си отиде от този свят, ако състоянието й се влоши значително в бъдеще.
В коментар по темата "Таймс" изразява несъгласие с факта, че спорът между лекари и родители е бил поверен на съда. "Родителите трябва да имат последната дума за живота на своето дете", пише вестникът и добавя, че страданието на Шарлот може скоро да приключи, но законовите последици от нейния кратък живот и страдание ще продължат да съществуват.
"Индипендънт" публикува кратки биографични данни за съдия Хедли, взел решението по случая "Шарлот": 58-годишен дълбоко вярващ християнин, който е взимал някои изключително трудни решения през кариерата си на магистрат.
Изданието припомня как веднъж съдия Хедли заключил, че безплоден мъж, чиято бивша партньорка забременяла по изкуствен път от анонимен донор, има правото да бъде смятан за законен баща на детето. "Индипендънт" допълва, че самият Хедли е баща на четири деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!