"Няма такова нещо като еднократна доза наркотик - Световната здравна организация (СЗО) е казала, че няма полезни наркотици. В "Новото" време казваме, че специалистите трябва да направят диференциация на наказанията за деянията, а не на наркотиците", обясни Севлиевски.
"Ако министърът на здравеопазването не излезе да каже ясно какво е направил за наркоманите в България, ние ще му поискаме оставката. Това ще бъде сигнал към останалите, да започнат да си вършат работата - нещо, което не са правили 15 години. Държавата трябва да вложи усилия и пари за наркоманите, за лечението им. Знаем, че наркозависимите са болни, а не престъпници", добави депутатът. Севлиевски заключи, че "Новото време" е повдигнало завесата на тази тема табу.
"В предишния закон за притежанието на наркотични вещества, в текста му за еднократната доза за лична употреба, не попадаха големите разпространители и производители на наркотици, а само хората, които наистина носят еднократна доза у себе си. Навсякъде в Европа има диференциация на количествата и предназначението на наркотиците, което липсва у нас. С тази промяна в закона за притежанието на наркотични вещества, крайната репресия се превърна в №1 на закона", заяви в същото предаване депутатът от коалиция "За България" Михаил Миков.
Ще внеса предложение за диференциация на деянието, обеща народният представител и призна, че не е трябвало да се приема закон, който няма да се използва. Според него личната употреба не трябва да се санкционира по същия начин, както разпространението на наркотиците. Правителството трябва да излезе с политика за наркозависимите, смята още Миков.
Журналистите, осъществили акцията срещу криминализирането на еднократната доза наркотик, няма да носят наказателна отговорност, увери пред "Дарик радио" депутатът Васил Паница. Според него авангардният протест няма да доведе до прегласуване на закона, защото народните представители са единодушни, че в България няма условия за легализиране на "еднократна доза".
Разпространяването на дрога в Народното събрание е гавра с парламентаризма, коментира по повод журналистическата акция и пловдивският депутат доц. Борислав Китов. Според него веществото не е канабис, но "това не променя акта на посегателство върху авторитета на институцията".
"Това не е марихуана, тютюн е. Това е възмутително", коментира Камен Влахов от НДСВ, цитиран от Би Ти Ви. Нова телевизия дори показа покупката на тютюна в насипен вид и свиването на 240-те цигари.
"Резултатите сочат, че тревистата маса в цигарите не е сходна по морфология на конопа и не съдържа канабиноли", уточни в съобщение за инцидента пресцентърът на МВР. Асен Асенов, Ивайло Минов и Елена Друмева от сп. "Едно" влезли в сградата на парламента с редовни журналистически акредитации. Първоначално те са обяснили, че цигарите съдържат наркотично вещество, но направеният на място полеви тест не е отчел наличие на наркотик, допълват от пресцентъра на МВР.
Тримата били поканени в Първо РПУ за изясняване на случая и са им били снети обяснения, от които станало ясно, е саморъчно направените цигари съдържат само тютюн. Журналистите обяснили, че с акцията си са искали да предизвикат дебат в парламента за декриминализиране на притежаването на наркотични вещества в размер на доза за еднократна употреба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!