С ериозният проблем с неприятната миризма в устата (халитоза), от който страдат доста хора, за съжаление не може да се разреши с помощта на дъвката. Според една статистика 1/3 от населението по земята страда от лош дъх.
От една страна това състояние може да бъде резултат от лоша хигиена. Ако устната кухина не се измива добре и устата не се изплаква редовно след всяко приемане на храна, бактериите, които остават в нея, предизвикват появата на кариес. Той пък води до по-тежки последствия: страдат корените на зъбите, след това венците и другите участъци на лигавицата.
Друга причина за неприятната миризма в устата може да бъде заболяване на стомашно-чревния тракт или коремната кухина. За да се определи начинът на лечението, трябва да се направи пълно диагностициране: кръвен анализ, изследване на хормоналния статус, коремната кухина и бъбреците, преглед при стоматолог, гастроентеролог (и гинеколог - за жените).
Халитозата може да бъде и наследствена, ако заболяването е предизвикано от вроден порок на жлъчката, ако някой от родителите страда от захарен диабет или е с нарушен хормонален статус.
Чесънът, лукът и кърито могат да повлияят дори на дишането, тъй като те съдържат сернисти съединения - причина за неприятната миризма.
Любопитно е, че причината за лошия дъж могат да бъдат и такива храни като млякото и млечните продукти, съдържащи белтъчини, които бактериите използват като своеобразно топливо за отделяне на миризмата.
Кафето е киселинна течност, а бактериите се размножават много бързо в нея. Бонбоните и дъвката също създават проблеми, защото много от тях съдържат захар, с която бактериите се хранят.
Слюнката съдържа кислород, който е естественият враг на бактериите. Колкото повече е слюнката, толкова по-свеж е дъхът.
Дъвките и ароматизираните бонбони премахват само временно неприятната миризма от устата, но причините за заболяването остават. При 95% от случаите то е свързано с други проблеми и често трябва да се лекува целият организъм.
За да се избегне неприятната миризма в устата, специалистите съветват:
1. По време на миенето на зъбите да се обръща внимание и на вътрешната повърхност на бузите и на езика. Често върху езика и венците се натрупват бактерии и налепи.
2. Елексирите и лосионите за уста не са изход от ситуацията. Те не отстраняват причината за миризмата. Вместо честото освежаване с препарат за уста е по-добре зъбите да се измиват добре. В противен случай се получава ефектът от напръскването с дезодорант без да е взет душ.
3. Избирайте средства, които не съдържат алкохол, защото той изсушава и всъщност засилва неприятната миризма.
4. Използвайте конци за зъби, които способстват за отстраняването на бактериите от пространството между зъбите. Стоматолозите съветват те да се употребяват веднъж дневно.
5. Не забравяйте и народната медицина! Пресните ябълки или отварата от лайка, коприва, брезови листа или пелин освежават устната кухина и дъха. Може да се сдъвкват и пресни листенца магданоз.
6. Всеки ден изпивайте по 6-8 чаши вода. Чаят също помага. От полза са и продуктите, които съдържат много вода: целина, краставици, грозде, тиквички, моркови, диня.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!