Д о 10 години учените ще успеят да създадат синтетични живи организми. Според специалистите, които сега правят изследвания в тази област, технологията за създаване на изкуствени живи форми на живот може коренно да промени нашия свят. Тези промени дори не могат да бъдат предсказани, пише АП.
Получаването на първата синтетична клетка от основните химични елементи на ДНК едва ли ще впечатли обикновените хора - тя не може да бъде видяна без микроскоп. Но както уверяват учените, създаването на протоклетки ще помогне да се разгадае тайната на създаването на света.
Някои специалисти са уверени също така, че изкуствените форми на живот, създадени от човека, ще позволят да се намерят начини за решаване на най-разнообразни проблеми - от борбата с болестите до предотвратяването на глобалното замърсяване.
Засега биолозите трябва да преодолеят три основни препятствия
за да получат синтетични организми. Необходимо е да се създаде клетъчна мембрана, която да задържа в клетката "добрите" молекули и да отсява "лошите".
Втората задача за учените е да разработят генетична система, която да контролира функциите на клетката, позволявайки й да се репродуцира и мутира според промените на околната среда.
Накрая специалистите трябва да създадат механизъм на метаболизма, с помощта на който от околната среда (от храната) да се извличат суровини, които след това да бъдат преработвани в енергия.
Според един от лидерите в сферата на синтетичната биология, Джак Шостак от Харвардския медицински университет, в близките шест месеца ще бъде създадена клетъчна мембрана с използване на мастни киселини. С получаването на нуклеотиди - строителните блокчета на ДНК, проблеми също няма да има.
Стив Бенър, биохимик от Фонда за приложни изследвания в сферата на молекулярната еволюция, се опитва да реши проблема със създаването на изкуствени организми, излизайки извън рамките на естествената генетика.
Нормалната ДНК се състои от четири азотни основи - аденин, цитозин, гуанин и тимин, т.е. молекули, двойки от които определят генетичния код. Бенър ще опита
да добави в "генетичната азбука" още осем нови основи
Експертите се опасяват, че създаването на изкуствени форми на живот може да излезе извън контрол. Но способи за решаване на тези проблеми съществуват, пък и преди те да възникнат ще мине още доста време.
Учените предполагат, че първите синтетични организми ще бъдат много слаби и ако те могат да оцелеят в лабораторни условия поне час, това ще бъде голямо постижение за науката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!