О коло 220 хил. българи работят легално на територията на Европейския съюз по данни на Европейската комисия, като около 30 хил. от тях са сезонни работници в Германия и Испания.
Според началника на отдел "Услуги за заетост и мобилност" към ЕК Йохан тен Гьозендам българският работник е млад, семеен, със средно образование и с ниска квалификация, по-склонен от представителите на други националности да работи на черно.
В края на септември в Банско се проведоха първите информационни дни с участието на представители на мрежата за мобилност "Европейски услуги по заетостта" EURES (European Employment Services) и на службите по заетостта на европейските страни. На форума аудиторията беше запозната с възможностите, които мрежата предлага.
EURES е мрежа за сътрудничество между службите за заетост в страните от Европейското икономическо пространство (27-те страни членки на ЕС, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) и Швейцария. Тя дава подробна информация за свободните работни места по държави и специалности. От нея могат да се възползват както търсещите работа, така и работодателите.
Представител на мрежата в България е Агенцията по заетостта, която действа близо една година. За този срок специалистите отчитат, че българските работодатели все още не са напълно наясно какво представлява EURES и какви възможности предоставя както на тях, така и на търсещите работа лица.
Свободният достъп до пазара на други страни членки на ЕС вече чертае нови хоризонти пред българския гражданин. На 11 ноември сайтът на EURES е отчел 588 347 вакантни работни места, 292 834 автобиографии и 11 013 регистрирани работодатели.
Най-търсени са специалистите в областта на администрацията, маркетинга, средствата за масова информация, дизайна и хотелиерството. Най-силно на европейския пазар са представени компаниите от Великобритания, Испания, Норвегия, Германия, Франция, Холандия и Австрия.
За да стане част от мобилното европейско семейство, достатъчно е българинът да влезе в сайта на мрежата Eures.europa.eu. Той е на 25 езика, включително и на български. В него се регистрират преди всичко физически лица, които поместват кратки автобиографии с желаните сфери на реализация.
Фирмите също имат възможност да се регистрират в уебсайта като организират свое пространство. В него обаче те трябва да поместят кратка информация за предмета на дейността си, адрес за заявки и за получаване на автобиографии, както и други данни, които смятат, че са от значение за търсещите работа.
Фирмите, които желаят да наемат работна сила от други европейски страни, трябва да поставят синьо флагче пред посочената от тях позиция.
През тази година Агенцията по заетостта организира у нас две международни борси, които специалистите от ЕК и държавните експерти оцениха като много успешни, подчерта Зина Андреева, мениджър за България и директор на дирекция "Информация и анализи" в агенцията.
Съвместно с английския Джоб център в Разград се състоя трудова борса, за да се проучи нагласата на българите за работа в селското стопанство във Великобритания.
Според експертите посетителите са били над 2000 души, а 1500 автобиографии на кандидати за работа са постъпили в регистрите на EURES.
Втората борса бе в началото на ноември в София. В нея участваха работодатели от Германия в рамките на Деня на отворените врати в Техническия университет.
Данните на агенцията сочат, че близо 40 млади инженери от сектора машиностроене са били подбрани и евентуално през идната година ще бъдат наети да работят в германски фирми. Заплатата на наемните работници ще бъде между 6 и 9 евро на час, като всеки сам ще заплаща квартирата си.
За 10-те месеца на тази година общо в Агенцията по заетостта са получени над 350 заявки за близо 3500 работни места от 15 страни. Освен от държавите, отворили напълно трудовия си пазар за българските граждани, са получени заявки от Ирландия, Франция, Германия и Дания.
Българските EURES съветници са изпратили над 1000 автобиографии на наши граждани към други страни. Най-много заявки за работни места има от Кипър и Чехия.
В Кипър се търсят предимно наши архитекти, строителни инженери, продавачи, работници в сферата на обслужването и туризма. Чехия пък изпитва глад за монтажисти, шофьори, шивачки и работници в автомобилната промишленост.
В ЕК предстои да бъде разгледан нов план за действие до 2010 г., чиято цел е да се преодолеят пречките в социалното осигуряване и стимулирането на мобилността, тъй като основната цел на Лисабонската стратегия, освен висок ръст на икономиките, е и насърчаване на заетостта в ЕС.
В момента се изготвя план за действие през 2008 г. на EURES мрежата в България, в който са включени организирането на трудови борси, както и такива с участието на EURES съветници от чужбина, които да предложат заявки за свободни работни места, да запознаят участниците в борсата с условията и начина на живот и работа в техните страни.