Добрата новина е, че стига да разполагате с поне 64-мегабайтов USB флаш стик, то бързо, лесно и напълно безплатно можете да го превърнете в ценен инструмент за спасяване на положението. В тази статия ще ви покажем как стъпка по стъпка да инсталирате Damn Small Linux (DSL) и да направите устройството bootable, тоест да можете да зареждате операционната система инсталирана на него.
Damn Small Linux всъщност е сериозно орязана версия на Knoppix, като основната идея е да се оптимизира за работа на компютри с по-ограничени ресурси (малко памет, бавен процесор и т.н.). И въпреки малкият си размер от едва 50 MB, DSL разполага с пълен набор приложения за нормална работа - браузър, e-mail клиент, редактор на изображения, мултимедиен плейър, файлов мениджър и други. Като допълнение можете да включите и редица други приложения, при което обаче ще се наложи да използвате и по-голямо като обем за съхранение на данни USB флашче.
Единственият недостатък на използването на USB флаш памет е, че доста от по-старите (отпреди повече от 4-5 години) компютри или не разполагат с USB портове или не могат да зареждат операционна система от тях. Тогава алтернативното решение е използването на 8-сантиметров mini CD диск, който също е доста компактен и може да съхрани близо 200 MB данни.
Друга алтернатива, която обаче е по-сложна за изпълнение и изисква повече ресурси, е създаване на bootable USB флаш или CD с инсталиран Windows XP. За целта обаче е необходим поне 256-мегабайтов флаш, диск с нормален инсталационен Windows XP и BartPE. Но тук няма да се спираме на този метод, а ще обърнем внимание на иснталацията на DSL.
Какво ще ни е необходимо
- флаш карта с обем поне 64 MB
- програмата WinImage 8.0 (www.winimage.com)
- Damn Small Linux 2.3 ISO (www.damnsmalllinux.org)
- bootable имидж файл за USB (www.damnsmalllinux.org)
Стъпка 1. Форматиране
Ако имате някакви важни файлове на флаш паметта, е добре да ги преместите на твърдия диск преди да пристъпите към форматирането, за да не ги загубите безвъзвратно.
За да форматирате флаш паметта трябва да стартирате "Windows Explorer", да кликнете с десен бутон на мишката върху буквата на устройството и да изберете "Format...". В новопоявилия се прозорец е нужно само да маркирате FAT като файлова система, тъй като стандартно би трябвало да е избран FAT32, и да натиснете бутона "Start". Остава да изчакате няколко секунди, докато приключи процеса по форматиране и сте готови да продължите със следващата стъпка от процеса.
Стъпка 2. Bootable USB флаш
Тук е необходимо да инсталираме програмата WinImage (www.winimage.com), която може да бъде ползвана безплатно в 30-дневен период. Именно тя ще ни послужи за да направим флашчето bootable, като за целта запишем специалният имидж файл предоставян от автора на DSL - bootfloppy-usb.img.
Стартирайте WinImage, изберете "Open" от меню "File" и отворете имидж файлът bootfloppy-usb.img. От меню "Disk" трябва да поставите отметка на "Use removable disk X:", където вместо X трябва да е буквата на флаш устройството. Следва стартирането на процеса по запис на файла, като за целта от меню "Disk" изберете "Write disk" (или да използвате клавишната комбинация CTRL + W). Трябва да отговорите с "Yes" на съобщението, че имидж файлът не отговаря като размер на флаш устройството и програмата ви предлага да изравни размера на bootable файла.
[pagebreak]
Стъпка 3. Запис на Linux
Докато все още сте в WinImage (макар че може да използвате и други приложения за целта, като WinRAR или IsoBuster) изберете отново "File" / "Open" и отворете ISO файлът "dsl-2.3.iso". Отворете Windows Explorer и в него покажете съдържанието на USB флаш паметта, на този етап остава само да изтеглите файловете, показани в десния прозорец на WinImage в прозореца на Windows Explorer.
Стъпка 4. Настройка на компютъра
Рестартирайте системата и натиснете бутона "DEL", за да влезете в BIOS. От там трябва да потърсите в кое меню са разположени настройките за избор на устройства за зареждане (нещо от типа Bootable Devices Order; повече за настройките на BIOS може да прочетете в бр. 4). В различните варианти на BIOS тази опция може да има лека вариация на името, същото се отнася и за избора на опцията за зареждане от USB устройства. Тя може да бъде отразена като USB, USB Device, Removable Device или нещо друго, важното обаче е да маркирате тази опция като първо устройство, от което да се зарежда компютъра. Следва запис на промените в настройките на BIOS и рестартиране на компютъра.
Би трябвало автоматично да се зареди boot промпта на Damn Small Linux, където вие трябва да натиснете само бутона "Enter", за да започне зареждането на Linux-базираната операционна система от флашчето. Ако поради някаква причина има проблем със зареждането, то при boot промпта може да натиснете клавишите "F2" и "F3", за да видите списък с допълнителните опции. При нужда, може да допишете някоя от тях, за да решите проблема със зареждането (например използването на Framebuffer при мобилните компютри).
Стъпка 5. Прехвърляне на файловете
След като заредите DSL можете да преминете към прехвърляне на ценните файлове на USB флаш паметта, стига разбира се да имате достатъчно място на нея, или по-добре да ги качите на втория дял на твърдия диск или дори на друг диск. За да получите достъп до твърдия диск на компютъра и възможността за запис на файловете върху флашчето, трябва да стартирате приложението "Xterminal" и да въведете следните команди в отворилият се конзолен прозорец:
mount /mnt/hda1
mount /mnt/sda1
sudo emelfm
Първите две команди служат за получаване на достъп до даденото устройство, в случая визираме първия дял на твърдия диск и USB флаш паметта. След което стартираме файловият мениджър Emelfm, който всъщност ще използваме за прехвърлянето на файловете. Нужно е от него да изберем устройствата /mnt/hda1 и /mnt/sda1, после спокойно можем да копираме файловете от твърдия диск на флашчето. Имайте предвид, че обратното не е възможно, тъй като Linux стандартно има достъп само за четене от NTFS дялове (стандартната файлова система при инсталация на Windows XP).
Стъпка 6. Допълнителни възможности
Естествено, ако използвате поне 128 MB флашче можете да добавите и допълнителен софтуер, който не е включен в стандартната 50 MB инсталация на DSL. Списък с допълнителните приложения и информация за тях можете да намерите на адрес http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/damnsmall/mydsl, като от там можете и да ги изтеглите. За да ги направите достъпни при следващото стартиране на DSL от флашчето, е достатъчно единствено да копирате .dsl файлът на програмата в главната директория на устройството.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!