Б ългарската фондова борса реагира на фалита на "Лемън Брадърс" и се срина с близо 5%. Вчера индексът SOFIX се понижи с 2,93%, BG40 загуби 2,96%, а BGTR30 се срина с 3,22%. Макар и по-малко понижение от 0,83% регистрира и BGREIT.
Финансовият свят бе разтърсен вчера от краха на две големи инвестиционни банки на Уолстрийт - "Лемън Брадърс", която поиска съдебна защита срещу кредитори (равносилно на обявяване на фалит), и изкупуването на "Мерил Линч" (Merrill Lynch) от Банк ъв Америка (Bank of America) при очевидна акция за спасяването й.
На фондовите борси бяха отбелязани най-големите спадове от времето на терористичните атаки в САЩ от 11 септември.
Но
най-лошото във финансовата криза предстои,
заяви кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, като допълни все пак, че Уолстрийт вероятно ще успее да се справи с нея.
"Седмицата, която започна вероятно ще бъде трудна за Уолстрийт", заяви милиардерът Блумбърг.
"Други дружества са изправени пред остри проблеми, свързани с тяхното бъдеще и несигурността на пазарите означава при всяка хипотеза, че все още не сме стигнали дъното на цикъла", допълни кметът на Ню Йорк пред журналисти.
Спадът на световните финансови пазари
ще се отрази на българския финансов пазар, но в по-малка степен,
каза в същото време пред журналисти вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Той участва в кръгла маса за перспективите на българския капиталов пазар.
Българския финансов пазар има достатъчно много стимули за развитие като капацитет и интерес на инвеститорите и затова отражението на световният финансов срив ще е по малък у нас, допълни Калфин.
Според него в краткосрочен и средносрочен план има много добри перспективи и доказателство за това е, че от началото на годината на Българската фондова борса са пуснати 47 нови емисии.
Калфин посочи, че рисковете за българския финансов пазар са по-малки, тъй като факторите, които доказват жизнеността му са много повече.
Основните индекси на водещите европейски фондови борси силно се понижиха в началото на днешната търговия. DAX, водещият индекс на Франкфуртската фондова, която е най-голямата в еврозоната, изгуби 1,80% към 10:15 ч българско време.
Индексът CAC 40 на Парижката фондова борса се понижи с 1,63%. Лондонският FTSE-100 отстъпи с 1,87%.
Навсякъде в Европа по същото време бе отчетен значителен спад на борсовите индекси. В Амстердам понижението на водещият индекс бе 1,54%, в Атина 3,78%, в Брюксел 1,24%, в Хелзинки 2,24%, в Лисабон 3,01%, в Мадрид 2,16%, в Милано 1,54%, в Осло 3,50%, а швейцарската борса отчете спад на водещия си индекс с 1,17%.
Освен заради обстановката около фалита на "Лемън Брадърс" инвеститорите са обезпокоени от съдбата на американския застраховател Ей Ай Джи (AIG), който изпитва сериозни финансови затруднения.
На корпоративно ниво акциите на Lehman приключиха със спад от 94% на ниво от 19 цента за акция. American International Group Inc. също претърпя големи разпродажби, губейки 58% до 5,10 долара за акция. Книжата на Bank of America поевтиняха с 21% до 26,50 долара, докато тези на Merrill Lynch загубиха първоначалния си ръст и приключиха без промяна на ниво от 17 долара.
Цената на петрола отбеляза най-големия си двудневен спад
за последните близо четири години и котировките паднаха до 92 долара за барел.
Причина са страховете, че проблемите в САЩ ще се пренесат върху глобалната иконимика, което ще доведе до значително ограничаване на търсенето на суровини.
Петролът поевтиня с 5,47 долара до цена на затваряне 95,71 долара за барел на борсата в Ню Йорк вчера, след което продължи да понижава цената си силно и днес котировките губят още 3,77 долара (3,8 на сто) до 91,94 долара за барел по време на сесията в Азия.
В Лондон вчера Брент също отбеляза драстичен спад, като цената му падна дори под 90 долара за барел - с близо 4% под вчерашната цена на затваряне от 94,24 долара за барел.
"Всичко се дължи на тотална паника", смята Джонатан Корнафел от Hudson Capital Energy, цитиран от Bloomberg. "Хората затварят позиции, смятайки, че това е само началото на срива. Всички казват, че светът свършва и вече няма да има никакво търсене на петрол".
Силен спад се наблюдава и в цените на останалите суровини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!