В Европа през този век глобалното затопляне на климата и промените в използването на земята ще засегнат най-лошо Средиземноморието, където сушите ще засегнат всички сектори - от земеделието до туризма, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на международно изследване.
От другите части на Европа ще пострадат най-вече планинските райони. Ниските алпийски курорти вече няма да са подходящи за ски, горите ще се увеличат, много растителни и животински видове ще се насочат на север, а зимните наводнения покрай реките между Рейн и Рона ще се влошат.
Докладът, изготвен от 16 европейски научни института, е публикуван в сп. "Сайънс". Той е най-подробната прогноза, правена досега за климата в Eвропа до 2080 г.
Сред негативните последици от глобалното затопляне са недостиг на вода, по-голям риск от горски пожари, изместване на типични дървесни видове на север, загуби на селскостопански потенциал.
Планинските райони са особено уязвими, защото долната граница на снежната покривка ще се изтегли нагоре. В Южна Европа ще падат по-малко валежи. Ще нарасне опасността от горещи вълни.
В голяма част от Северна Европа ще падат повече валежи и горите ще заемат по-големи терени. В някои райони затоплянето може да бъде благоприятно и да позволи на земеделците да отглеждат нови култури, като царевица и просо.
Това е трудно да бъде предвидено. Възможно е почвите в северните райони да не са подходящи за тези култури, а наводненията и преселването на видовете най-вероятно ще са нежелателни.
Изследването обхваща 15 държави от ЕС, както и Швейцария и Норвегия. То приема, че температурите до 2080 г. в Европа ще се повишат с 2,1 до 4,4 градуса по Целзий заради глобалното затопляне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!