"Това беше една от любимите ми песни... но вече не е!", "Ако и като спасител се справяше така, както с пеенето, много хора щяха вече да са се удавили!", "Дори ти да беше единственият участник в това състезание, пак нямаше да спечелиш!"...
Ето така реже мераклиите за музикални звезди любимият ни член на жури Саймън Кауъл (вместо да ги оценява с "позитивно не", "по принцип имате голям талант" и други подобни тъпотии). Точно заради директния му подход и сарказма вече няколко години
продуцираните и водени от него риалити шоупрограми са на върха във всички класации по гледаемост
Саймън започва да налага агресивния си стил още през 2001 г., когато за първи път е поканен в журито на "Поп айдъл", а впоследствие и на "Америкън айдъл". Успехът на шоуто (първообраз на нашенския "Мюзик айдъл") го амбицира да изкара повече кинти, като сам продуцира подобно предаване.
Кръщава го "X-Factor", като най-безкомпромисно открадва идеята от "Поп айдъл" (единствената разлика между двете е, че в това на Коуел няма възрастово ограничение за участие).
Това води до шумен скандал със създателя на тоя вид риалити-формат (и продуцент на "Спайс Гърлс") Саймън Фулър, който веднага завежда дело. Двете страни се разбират извън съда (според слуховете Фулър получава 20% от новото предаване), а "X-factor" става новото любимо тв шоу на британците.
На хиената Кауъл обаче това не му стига и той продава правата за предаването си и в Щатите, където успехът е по американски грандиозен - средно 30 млн. зрители на вечер!
Следва разширяване на бизнеса със сходните като идея риалити-програми "Аmerica's Got Talent", "Celebrity Duets" (обикновени хора пеят със звезди), "Britain's Got Talent" и други.
Така само за няколко години предприемчивият Саймън успява да натрупа ужасно много милиони. Според последните класации,
в САЩ той е на второ място по приходи в тв бранша - с 45 млн. долара на година
(пред него е само Опра Уинфри, с потресаващите 260 млн.). Само данъците на Саймън в родната Англия пък са около 40 млн. долара, което освен в графата "Големи данъкоплатци", го класира и в тази за най-заможните хора в британския шоубизнес - богатството му се оценява на 200 млн. долара!
Но дори и да продължи да харчи като луд, успешният продуцент няма да го закъса скоро - към момента той разполага с доста изгодни договори за своите шоупрограми, при това - за няколко години напред.
В Щатите например той се подписа под споразумение с "Фокс", което му осигурява 30 млн. долара на година, и то чак до 2011 г.! В Англия също го очакват 40 млн. през следващите три години след суперизгодния му договор с Ай Ти Ви. И всички приходи са без огромните суми по рекламните и спонсорските договори!
Друг източник на средства са самите участници в риалити програмите. Всички те, според правилата на шоуто, трябва да подпишат дългосрочен договор със "Сайко", продуцентската компания на Кауъл.
Най-успешна реализация на пазара досега има американската трътлеста блондинка Кели Кларксън
която продаде 10 млн. албума, откакто преди четири години спечели първото издание на "Америкън айдъл".
И за да не вземеш сега да се заблудиш, че Саймън е просто един шибан късметлия, на който всичко му е дошло отгоре, ще ти разкажем малко повече за годините преди да стане суперголям и отворен продуцент.
Като за начало, Кауъл се ражда на 7 октомври 1959 в Брайтън, Англия. Майка му е балерина, а баща му - търговец на недвижими имоти. Саймън е буйно дете - започва да пие и пуши на 9, а в училище му е адски скучно и нещо хич не успява да се впише.
На 16 окончателно прекъсва образованието си, като преди това е изключван за лошо поведение цели 16 пъти! Тийнейджърът обаче не стои да си чеше топките, а веднага се захваща да бачка.
Спомени - дневниците на Саймън
Машината за пари издаде и автобиография - доста интересна, естествено. Заглавието е "I Don't Mean to be Rude, But..." (Не искам да бъда груб, обаче...) и е свързано с една от фразите, станали запазена марка на Саймън покрай участието му в журито на "Америкън айдъл".
Книгата излиза в края на 2003-а и разкрива доста забавни моменти от детството на Кауъл, както и любопитни факти от кухнята на неговите риалити-предавания.
Ново
Изобретил ли си нещо гениално напоследък? Ако е така, побързай да се запишеш за следващото издание на "American Inventor", поредното супершоу на Кауъл.
Вече минаха две издания, победителите в които получиха по 1 млн. долара на ръка и възможност да реализират своето творение. Конкуренцията е сериозна, а кандидатите - над 10 хил. души на сезон. Освен забавните откачалки, в шоуто се записват и наистина талантливи участници, като роденият в Полша Януш Либерковски например.
Той спечели първото издание на "American Inventor" със своя супер обезопасен стол за деца в кола, на вид нещо като капсула (измисля го, след като дъщеричката му загива при автомобилна катастрофа).
Победителят от тази година пък е пожарникарят Грег Чавес, който успя да впечатли американските тв зрители и те изпратиха есемесите си за неговата специална система за предпазване на коледните елхи от пожар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!