Изданието припомня, че преди да стане финансов министър в българското правителство, Велчев е бил вицепрезидент в поделението за развиващи се пазари в "Мерил Линч" в Лондон, а преди това - дипломат в българското външно министерство. "Юромъни" обобщава постигнатото от Милен Велчев при преговорите му с МВФ, последвалото увеличение на кредитния рейтинг на страната и направената през март т.г. първа замяна на брейди облигации с еврооблигации, с което се е подобрила структурата на българския външен дълг.
На въпроса "Това ли е ударът на живота ви?", зададен в предаването "Актуално" на БНТ по повод това отличие, Велчев коментира: "Дотук, бих казал, че да. По-сериозен момент и по-сериозно постижение в живота си не мога да кажа, че съм имал, и по-важното е обаче, че не го оценявам като свое постижение. Казах при получаването на приза, че смятам, че наградата е напълно заслужена. Веднага отбелязах, че е заслужена не от мен, а (от една страна), от моите колеги в правителството и в двете парламентарни групи на управляващата коалиция, без чието доверие не бих могъл да постигна този резултат. От друга страна, се дължи на неуморния труд и всеотдайност на колегите ми от Министерството на финансите."
На въпрос на водещата "Кой беше конкурентът, който сънувахте - нали това е състезание, или да кажем на зрителите кой миналата година беше награденият?" Милен Велчев поясни: "Миналата година честта се падна на пакистанския външен министър, но по-известни са може би носителите на приза в предишни години. Те включват Робърт Рубин - дългогодишния министър на финансите на президента Клинтън, включват и Анатолий Чубайс, който заемаше няколко важни поста в руската администрация..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!