Г орбачов отказал коментар за агенцията. Ройтерс припомня, че 77-годишният бивш съветски президент спечели Нобелова награда за мир през 1990 г., задето допусна мирните революции, донесли демокрация на Източна Европа, но въпреки огромното възхищение на запад, в родината си той е крайно непопулярен заради разпадането на Съветския съюз и последвалия икономически и политически хаос.
Когато се кандидатира за президент през 1996 г. Горбачов получи едва половин процент от гласовете. Макар че понякога в миналото е критикувал изборните практики на "Единна Русия" - партията на Владимир Путин, никога не е атакувал лично сегашния премиер.
Горбачов също така подкрепи публично позицията на Русия във войната с Грузия.
Банката на Лебедев "Националний резерв" (National Reserve Corp) притежава 30% от руския национален авиопревозвач "Аерофлот", където основният пакет е собственост на държавата.
Заедно с Горбачов е собственик на в. "Новая газета", за която работеше убитата журналистка Анна Политковска.
Списание "Форбс" го класира на 358-о място в света по богатство със състояние от 3,1 млрд. долара. Шейсет процента от него беше пометено при срива на руската фондова борса миналия месец.
По това той не се различава от останалите руски едри индустриалци (олигарси), писа в. "Ню Йорк таймс" на 28 септември. Това, с което изпъква сред тях според вестника е, че не си мълчи.
Руските олигарси някога имаха мощен публичен глас в руското общество, изразяваха мненията си по собствените си телевизии и наливаха пари в
политически партии. Но Владимир Путин надяна юзди на някога неуправляемата групичка, сурово наказвайки политическите съперници, след което останалите са или прекалено уплашени, или прекалено обвързани с властта, за да протестират публично, пише авторката Елън Бари.
Лебедев е изключение - депутат в Държавната дума и вечен политически "стършел", през последните дни той нарече реториката на Кремъл в стила на Студената война "глупава" и изрази недоволство, че се финансират "идиотски начинания" като Олимпиадата в Сочи, вместо да се модернизира руската икономика.
Той смята, че за падането с 40% на руската борса е виновна войната в Грузия. Ние плашим инвеститорите, твърди той.
Според Лебедев Русия се нуждае от независими политически институциии и възстановяване на прякото управление на губернаторите - прости сигнали към инвеститорите, че страната е твърдо стъпила на пътя към модернизацията, пише "Ню Йорк таймс".
Той смята, че дългосрочната икономическа политика трябва да бъде изцяло преосмиселна. "Няма реална икономика, какво поризвеждаме ние - петрол и газ", възкликва той в интервюто.
48-годишният Лебедев винаги се е отличавал от клишето. Бивш подполковник от КГБ, той е на работа във Великобритания, когато Съветският съюз се разпада, и се връща в Русия като експерт по пазарните дългове.
Говори свободно английски с лондонско произношение и с белите си коси прилича повече на професор по икономика, отколкото на корпоративен хищник. Обича кожени сака и тъмни очила, дори в стаята.
Няколко пъти през последните години влиза в конфликт в руските лидери. През април вестник, притежаван от него - "Московский кореспондент", съобщи, че Путин се кани да се развежда.
Лебедев отрече, че има нещо общо със статията, нарече я "глупост", чийто източник е "една жена каза", и публикува опровержение - че бил на риба, без достъп до телефон, когато излязъл броят.
Московският кмет Юрий Лужков, негов съперник на изборите през 2003 г., заведе срещу него дело за клевета. Според кмета Лебедев го обвинил в интервю в западно списание, че е "внедрил" статията в неговото издание, за да го компрометира.
Лебедев обясни, че не е казал никъде "кмета или Юрий Михайлович Лужков, а само Ю. М. Лужков. Хора с такива инициали има десетки само в столицата, заяви Лебедев пред "Ню Йорк таймс".
Изданието цитира британски пиар експерт, работещ за друг олигарх - Борис Березовски, живеещ в изгнание в Лондон, според когото Лебедев е защитен от репутацията си, че е склонен към политически некоректни изявления.
"Той го прави поне от 20 години. Във всяко общество има хора, на които сякаш им е позволено да нарушават всички правила", смята експертът.
Пример за ексцентричността на Лебедев е бляскавото парти в Москва
миналата седмица, на което е взето интервюто, и чиито гости били
Кевин Спейси, Джон Малкович, Никита Михалков и Том Стопард.
На следващата сутрин компанията със самолет е откарана в Ялта,
където Лебедев от две години възстановява дореволюционния театър
на Чехов и планира да финансира майсторски клас на Малкович и
Спейси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!