Двигателите на автоматичната междупланетна станция бяха изключени, след като тя премина успешно през пръстените на Сатурн.
Така приключи продължилото седем години пътуване на сондата, която измина 3,5 млрд.км разстояние, за да изследва втората по големина планета в Слънчевата система, информира РФИ-България (RFI.bg).
Британската преса обяви новината със заглавия като: "Властелинът на пръстените", а "Индипендънт" припомня, че експедицията, която струва над 3 млрд. долара, е най-сложната и амбициозна непилотирана мисия.
Тя се осъществява от три космически агенции - американската (NASA.gov), европейската (ЕSA.int) и италианската (ASI.it).
В началото на 2005-а е кулминацията, когато европейската сонда "Хюйгенс" трябва да слезе на повърхността на най-голямата луна на Сатурн - забуленият в облаци Титан.
Температурата на повърхността му е минус 180 градуса по Целзий, но някои учени са на мнение, че условията напомнят на земните преди милиарди години.
Той е вторият по големина естествен спътник в Слънчевата система (след Ганимед на Юпитер) и надвишава по размери дори Меркурий и Плутон.
За целта на Коледа "Хюйгенс" ще се отдели от "Касини", а станцията междувременно остава в орбита като изкуствен спътник на Сатурн и през следващите четири години ще има 52 близки срещи със седем от известните досега 31 луни на планетата, обяснява "Индипендънт".
На 11 юни сондата вече премина край една от тези луни - ледената Феб, откъдето изпрати снимки, а учените с нетърпение очакват и кадрите от Сатурн, снети едва от 15 000 км разстояние. (Повече снимки от "Касини" - в Ciclops.org).
Ще бъдат проучени съставът на атмосферата на планетата, нейния климат и магнитното й поле.
Вж. още факти за сондата, Сатурн и неговите луни (на англ.).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!