Разпитваха ме като обвиняем по следствено дело, защото документът за апорт се подписва от мен, уточни Софиянски. "Става въпрос за това, че апортирането на акциите на Халите е направено по балансова оценка, а не по оценка на трима лицензирани оценители, както те искат. Ние обаче сме постигнали даже по-висока цена и общината е спечелила повече. Става въпрос за 1998 г. Тогава аз заварих една срутена сграда. Знаете, че тогава нямаше кой да инвестира в София", каза Софиянски за "Дарик радио".
Според столичния кмет стойността на запазения от общината дял в момента е добра и защитава интересите й. Тогавашната оценка на Халите е била за по-малка сума от сумата, която има сега като предложения да бъде закупен този дял, добави Софиянски. По думите му, от икономическа гледна точка няма проблем: "Нашата позиция е, че оценката се прави в момента на реализация; сега стойността на дела на общината в Халите е далеч по-голяма от това, което се предполага, че сме нанесли като щети."
Кметът нямал притеснения - ставало въпрос за процедурен проблем и това дело щяло да приключи съвсем нормално. Софиянски добави, че е бил разпитан от симпатичен млад човек.
Ген. Бойко Борисов потвърди, че националната служба "Гранична полиция" (НСГП) е получила разпореждане да не допуска Стефан Софиянски да напуска страната. От Националната служба за охрана (НСО) потвърдиха, че кметът е трябвало да премине с кола на службата през Калотина на път за Унгария.
От Върховната касационна прокуратура съобщиха: Обвинението е за това, че в нарушение на закона кметът е занижил 400 пъти цената на Централните хали при създаването на смесено акционерно дружество и от това са настъпили значителни вредни последици за Столичната община. Това съставлява престъпление по служба по чл. 282 от Наказателния кодекс. На Стефан Софиянски е определена мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 10 000 лева. На основание чл. 153а от НПК му е наложена забрана да напуска пределите на страната. Направено е искане за отстраняване на обвиняемия от длъжност.
За последното искане, внесено в Софийския градски съд, прокуратурата се позовава на Наказателно-процесуалния кодекс, в който е записано, че когато служебното положение на едно лице може да затрудни разследването на извършено от него предполагаемо престъпление, следва то да бъде отстранено от длъжност, предаде днес БНР. По-късно съдът насрочи датата, на която ще се произнесе - 5 май, сряда.
Софиянски от своя страна предположи на пресконференция днес, че основната причина за атаката срещу него е преизбирането му за кмет. Другите причини са, че е засегнал нечии интереси с твърдата си позиция за "Софийски имоти" и че партията му ССД се утвърждава като непреодолим политически фактор в дясното пространство. Софиянски допълни, че първата атака с прокурорска проверка срещу него е била, когато е създал Съюза на свободните демократи.
Столичният кмет не за първи път е с мярка за неотклонение "парична гаранция", припомня и "Дарик". Преди две години той беше разследван за емитиране на облигации през 1999 г. и към него беше повдигнато обвинение за длъжностно престъпление и ощетяване на бюджета. Тогава Софиянски беше освободен, пак срещу 10 000 лв. парична гаранция. По-късно делото беше прекратено от прокуратурата, без да стигне до съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!